Zákoník práce bude asi platit od ledna

Milan Štěch (vpravo) a Jaroslav Zavadil, foto: ČTK

Zákoník práce vstoupí s největší pravděpodobností v platnost k 1. lednu 2007 v nynější podobě, tedy i s chybami, které jsou v něm obsaženy. Po pondělním mimořádném jednání tripartity, tedy zástupců vlády, zaměstnavatelů a odborů, to řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, podle kterého zákoník obsahuje přes 80 sporných míst.

Zákoník práce je kodexem, kterým se řídí pět milionů zaměstnanců a stovky tisíc zaměstnavatelů. Odboráři zablokovali snahy nynější vlády odložit platnost nového zákoníku práce. Kabinet chtěl platnost normy pozdržet alespoň o čtvrt roku, aby mohly být odstraněny největší chyby a nepřesnosti. Odboroví předáci tvrdí, že se dalšímu vyjednáváním o změnách v novém zákoníku nebrání. Dokument ale podle nich musí začít platit v původním termínu, tedy od ledna. Ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér Petr Nečas z ODS na jednání tripartity odboráře přesvědčoval, že opravy chyb v zákoníku nebudou trvat déle než čtvrt roku, ale neuspěl:

"To znamená, že od 1. ledna bude platit nový zákoník práce s tím obrovským množstvím chyb, které byly schváleny. S tím, že samozřejmě ministerstvo práce a sociálních věcí již ze své iniciativy zahájilo velice intenzivní práce na přípravě novely tak, aby byla předložena do Poslanecké sněmovny a schválena, a poté případně projednána i v Senátu."

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů a současně senátor za ČSSD Milan Štěch po jednání potvrdil, že k už ohlášené demonstraci odborových předáků 25. listopadu před Úřadem vlády zřejmě dojde. Odboráři totiž podle něj nemají úplnou jistotu, že na ně politici s novým zákoníkem práce neudělají podraz:

Milan Štěch  (vpravo) a Jaroslav Zavadil,  foto: ČTK
"Ta jednání se budou natahovat, politické problémy, které tady jsou, do toho také mohou zanést určitý zmatek, a tak my nevidíme žádný důvod pro to. Praxe se na něj připravuje, probíhají školení, byly vydány zákoníky práce, manuály a další a další podklady. Pokud se tedy ministerstvo práce domnívá, že některé věci je potřeba změnit a otevřít, tak jsme připraveni intenzivně jednat, ale nemohli jsme souhlasit odložit účinnost na pozdější datum než je 1. 1. příštího roku."

V úterý však odboráři plánovanou demonstraci odvolali.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl soudí, že odbory odmítnutím dohody převzaly odpovědnost za ekonomické dopady, které kvůli přijetí chybné legislativy vzniknou. Podle zaměstnavatelů tak hrozí například kolaps veřejné dopravy, ochromení záchranné služby v podnicích či ohrožení zdravotní péče občanů. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek prohlásil, že pokud nemocnice budou plnit podmínky nového zákoníku práce, českému zdravotnictví budou příští rok chybět dvě miliardy korun. Podle této normy se totiž bude lékařská pohotovost zahrnovat do pracovní doby. Pro nemocnice to bude dražší, pojišťovny však peníze navíc nemají. Hrozí, že nemocnice se zadluží, řekl ministr Julínek. Odbory ale tvrdí, že toto není problém zákoníku práce.