Moravští vinaři uspěli v USA. Bojí se ale o letošní úrodu
Dlouhá zima, pak zase červencová vedra bez kapky deště a v srpnu naopak průtrže mračen a krupobití. Pro vinaře si lze jen těžko představit horší rok. Pěstitelé vína na Moravě se proto právem obávají o letošní úrodu. S víny z moravských vinic přitom už mají úspěch i v Kalifornii, pochlubil se například David Šťastný z Valtic. Více uslyšíte od našeho kolegy z Českého rozhlasu Jaroslava Skalického.
/David Šťastný/ "Začátek toho roku nebyl úplně nejlepší. Celý květen a začátek června byl hodně deštivý. Byly velké problémy s tím, aby réva pořádně odkvetla. Určitě už teď víme, že co se týče objemu, bude nižší úroda na Moravě, na Mikulovsku a za Vinné sklepy Valtice odhadujeme tak desetiprocentní pokles proti předchozímu roku. V jiných oblastech ten pokles může být kolem dvaceti až pětadvaceti procent. Na druhou stranu je ještě brzy hodnotit, a pokud se vydaří podzim, tak menší objem může zase znamenat, že bude o to lepší kvalita, o to lepší víno. Takže se necháme překvapit. Teď na podzim už je to trochu o počasí."
Pokud bude nakonec vinařům přát, to znamená, že bude sucho a teplo, nejlépe s mírným větrem, bude sice méně hroznů, za to budou sladší a aromatičtější. David Šťastný z Vinných sklepů Valtice se nebojí, že by z letošní sklizně nevzešla vína, která by nemohla uspět na mezinárodních soutěžích, odkud vinaři v posledních letech vozí medaile. Naposledy z Mezinárodní výstavy vín v americkém San Francisku.
"Morava celkově získala čtrnáct medailí na červená vína. To je jakési zrcadlo, které ukazuje, jak se kvalita pohybuje nejen na domácím trhu, ale jak ji hodnotí i svět. Na to jsem obrovsky pyšný, je to důkaz, že na Moravě skutečně jdou udělat kvalitní červená vína."
Nejlépe si ale v San Francisku vedlo bílé víno, suché veltlínské zelené, pozdní sběr z r. 2009 z Vinných sklepů Valtice. Na prestižní přehlídce získalo Velkou zlatou medaili."Každoročně se jí účastní téměř čtyři tisíce vzorků ze sedmadvaceti různých vinařských zemí a velmocí, takže soutěž skutečně byla konkurenčně obsazena velice dobře. A přestože jsme doposud na americký kontinent dodávali vína víceméně na jednotlivé zakázky, tak po třech letech, kdy skutečně s víny na této výstavě pravidelně uspějeme, začínáme zvažovat, že bychom část vín nabídli na americký kontinent."
Export moravských vín je ale spíš výjimkou. Domácí vinaři nestačí zásobit český trh. Jejich produkce o objemu 700 tisíc hektolitrů tvoří jen třetinu spotřeby. Většina vín pochází z dovozu ze zahraničí, kde je vína přebytek. Kvůli tomu se nemusíme obávat toho, že by se očekávaná nižší sklizeň hroznů projevila ve zvýšení cen vín.