Ozvěny personálního zemětřesení
Výsledky voleb vyhnaly z křesel hned čtyři předsedy politických stran: Cyrila Svobodu od lidovců, Ondřeje Lišku ze Strany zelených, Miloše Zemana ze Strany práv občanů a především šéfa vítěze voleb Jiřího Paroubka z ČSSD. Jaké jsou reakce na toto personální zemětřesení?
Oslovil jsem tři glosátory dění u nás. Politolog Bohumil Doležal má o důvodech odstoupení stranických předsedů jasno. Zejména pak u dvou z nich:
"U pana Zemana se mi to zdá být celkem jasné. Já mám dojem, že ta strana byla udělaná za tím účelem, aby odstoupil pan Paroubek, a když se to povedlo, tak pan Zeman, myslím jeho politické ambice, byly pro příštích pár měsíců nebo třeba i let ukojeny. Pokud jde o pana Paroubka, tak já se obávám, že mu nic jiného nezbylo, protože se mu zhroutila základní politická koncepce, se kterou šel do vysoké politiky jako premiér a pak jako předseda ČSSD a se kterou měl z počátku velké úspěchy. A to je, že zanedbá tu jakousi distanci, kterou dodržovaly nekomunistické strany od komunistů. A navíc pan Paroubek vedl svou předvolební kampaň takovým způsobem, jak se chlubil před svými zápasy známý americký boxér Muhammad Ali alias Cassius Clay, a ten výsledek potom samozřejmě vypadá o to drtivěji."Bývalou disidentku, nyní publicistku Petrušku Šustrovou rezignace hned čtyř předsedu nepřekvapila a v jistém smyslu potěšila:
"Kdybych byla dobré mysli, tak bych řekla, že to tady konečně začíná vypadat jako v normálním světě, protože skutečně to byl pro ty strany debakl. Voliči jim dali jasně najevo, že chtějí něco jiného, a v takové situaci to zřejmě ten člověk řídil špatně, tu stranu."Jak hodnotíte skutečnost, že z funkce odstoupil předsedy strany, která volby vyhrála?
"Ta strana sice de facto volby vyhrála na počet hlasů i na počet mandátů, ale nemůže stavět vládu, protože nemá s kým. Takže vlastně ty volby jakoby prohrála."
Komentátor deníku Právo a znalec poměrů v ČSSD Alexandr Mitrofanov k tomu dodává:"Už se vžil výraz Pyrrhovo vítězství v souvislosti s tou výhrou. A je to tak správné, protože tato strana vládu s největší pravděpodobností nesestaví. A když to dáme do kontrastu s tím velikášstvím a nabubřelostí, kterou strašil Jiří Paroubek ještě pár hodin před uzavřením volebních místností, tak ta jeho reakce je přirozená."
Myslíte si, že rezignace stranických šéfů předznamenává pozitivní změny politické kultury u nás?
"V to bych hrozně ráda doufala, ale musím říct, že za posledních deset, dvanáct let jsem velmi skeptická. Ale myslím si, že je to přinejmenším signál, který naznačuje vůli ke změně, k tomu, aby konečně šlo o politiku a ne jenom o takové kšeftaření a přehánění se,"říká Petruška Šustrová.Alexandr Mitrofanov je ve svém soudu opatrnější:
"Já bych byl velice opatrný v tom, hodnotit tento výsledek jako nepochybný přínos k tomu, že se u nás bude budovat lepší politická kultura. Na to si musíme ještě počkat. V každém případě mě ale velice potěšilo to, že lidé si uvědomili, že volby jsou právě tím okamžikem, kdy jejich hlas váží nejvíce, a udělali to."