Jan Fischer míří do Londýna
Premiér Jan Fischer po skončení svého vládního angažmá zamíří do mezinárodní finanční instituce. Přijal nabídku na funkci viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD).
Jan Fischer už loni prohlásil, že svou budoucnost nevidí v politice, ale v práci pro některou z domácích nebo zahraničních odborných institucí. Před svým vstupem do politiky byl předsedou Českého statistického úřadu. Nyní ho těší, že je prvním Čechem, který usedne ve vedení Evropské banky pro obnovu a rozvoj se sídlem v Londýně:
"Já jsem věděl, že Česká republika úsilím guvernéra České národní banky a pana ministra financí dává najevo, že by si zasloužila za léta působení v této instituci toto místo. A tak jsem začal o to uvažovat. Pak jsem si tu ideu osvojil a octnul jsem se tam, prosím pěkně to bych chtěl podtrhnout, na základě řádně organizovaného konkurzu."
Správní rada Evropské banky pro obnovu a rozvoj by měla Fischerovu nominaci schválit 6. května. Pokud se tak stane, devětapadesátiletý Jan Fischer nastoupí na místo dosavadní viceprezidentky Brigity Schmögnerové ze Slovenska. Ministr financí Eduard Janota nastínil, jak může Jan Fischer v nové funkci prospět České republice:
"Já jenom jsem tomu 'pomohl¨tím, že jsem po formální stránce podepisoval žádost ministra financí, doporučení v tomto smyslu, a opravdu jsem rád, že to takto skončilo. Pan premiér bude Čech na postu viceprezidenta. Tato banka financuje různé rozvojové projekty, financuje projekty na území České republiky, a já si myslím, že takové persóny na takových postech vždy reprezentují kromě samotné banky i tu zemi, z které pocházejí."
Politici napříč politickým spektrem Fischerovi k nabídce funkce v Evropské bance pro obnovu a rozvoj pogratulovali. Bude podle nich dobrým zástupcem České republiky v této instituci. Podle analytika Patria Finance Davida Marka jde ale především o osobní ocenění Jana Fischera, které bude mít pro Česko jen minimální ekonomický přínos.
Plánovaný odchod Jana Fischera do Evropské banky pro obnovu a rozvoj zvýší po volbách tlak na politické strany, aby už v září byla sestavena nová vláda, připomněl šéf Asociace krajů Michal Hašek:"Pokud má pan premiér Fischer nastoupit v září do této funkce, tak si myslím, že je také jasný časový limit, do kdy by měla být sestavena vláda. Pokud pan Fischer od září směřuje do této banky, tak je v celku jasné, že v té době už by Česká republika měla mít nového premiéra a novou vládu."
Jan Fischer v to také doufá:
"Nástup je nominálně od 1. září, protože paní Brigita Schmögnerová končí 3. srpna. Nicméně dohoda je taková, že pokud by tady to angažmá trvalo déle, a já jsem hluboce přesvědčen a byl bych rád, kdyby netrvalo déle, tak samozřejmě dostojím svým povinnostem vůči této zemi a budu pokračovat i přes toho 1. září v čele té demisní vlády. Pochopitelně."