Prezidentský kandidát Jan Fischer
Má rád Cimrmany a celkem slušně střílí, prozradil na sebe v jednom z rozhovorů. Jeho volební tým sesbíral 101 700 podpisů pod peticí opravňující ke startu v prezidentských volbách. Devětapadesátiletý Jan Fischer je vedle Miloše Zemana druhým bývalým premiérem, který se uchází o post hlavy státu.
V rozhovoru pro Českou televizi Jan Fischer stručně charakterizoval motto své prezidentské kampaně:
"Transparentnost všeho, co dělám já, občanská společnost, zvýšení politické kultury v této zemi."
Upřesnil také hlavní téma svého případného výkonu prezidentské funkce:
"Je to program o čtyřech pilířích: silná ekonomika, návrat vlády práva, odpovědnost a slušnost v politice a konečně obhajoba národních zájmů a dobrá reprezentace České republiky v zahraničí. Především je to ale změna politické kultury, využití potenciálu, který má česká občanská společnost, a hlavně obnovení důvěry v českou politiku a naděje pro slušné lidi v této zemi. Je jich tady naprostá většina a návrat té naděje si opravdu zaslouží."
Mnozí voliči na Janu Fischerovi oceňují jeho nadstranickost a nezávislost. Politoložka Vladimíra Dvořáková jej politicky vidí od středu napravo. Upozornila také na jeho vazby na vlivné podnikatele, kteří spolufinancují jeho prezidentskou kampaň. A jakého by ho případně viděla v prezidentském křesle?"Takový velmi výkonný a pečlivý úředník. Pokud by se podařilo, aby vláda práva byla dodržována, nebo aby se vracela jako hodnota do politiky, tak bych to považovala za velmi podstatné. A já si osobně myslím, že v parlamentním systému by v okolních zemích skoro nikdo neměl vědět, kdo je prezident. Zkuste si okamžitě vybavit třeba prezidenta Spolkové republiky Německo. Kdo to je? Prostě je to někdo, kdo má scénu stabilizovat a nemá ji rozdělovat. Má opravdu být spíše tím dobrým úředníkem a slušným člověkem, který se chová slušně a nedělá ostudu."
K případnému přínosu Jana Fischera ve funkci prezidenta pro českou společnost se v České televizi vyjádřil i komentátor deníku Hospodářské noviny Petr Honzejk:
"Nejsem si jistý, jestli by dal něco pozitivního české společnosti. Určitě by jeho angažmá znamenalo jistou desakralizaci prezidentského úřadu, protože on rozhodně není charismatik a jeho působení na Hradě by bylo, domnívám se, civilní. Ale co by dal České republice navenek, to by bylo určitě jisté znormálnění vnímání České republiky jako země jednak v rámci Evropské unie po destruktivním působení Václava Klause, ale na druhou stranu také skrze transatlantickou vazbu. Jan Fischer totiž překvapil tím, že je schopen si najít velice dobré kontakty za oceánem, ve Spojených státech. Setkal se Henrym Kissingerem, tuším měl schůzku s Johnem McCainem, což opravdu nejsou persóny, ke kterým se dostane úplně každý. Takže v zahraniční politice by myslím znamenal jednoznačné pozitivum, a to je koneckonců to, co bychom od prezidenta měli chtít především."