Vyberte si svého slídila
Největšími slídily loňského roku se v Česku staly ministerstvo zdravotnictví a školství, za sběr informací o pacientech a studentech, komunitní server Facebook nebo společnost Nokia. Předloni označila porota za největší narušitele soukromí pražský magistrát za kartu opencard, americkou vládu, software Spying či návrh elektronických vinět pro placení dálničních poplatků. Nevládní organizace Iuridicum Remedium v úterý vyhlásila nový ročník soutěže.
Soutěž Velký bratr se koná ve více než desítce evropských zemí. Upozornit chce na aktuální hrozby pro soukromí občanů. V Česku se konala poprvé v roce 2005. Veřejnost může nominovat kandidáty na úředního či firemního slídila, označit nebezpečnou technologii nebo právní normu. Vyhlašuje se i výrok roku. Jak se soutěže zúčastnit, nám poradila za organizátory Markéta Nováková:
"Veřejnost může nominovat jakéhokoliv slídila, o kterém si myslí, že narušuje soukromí, na webových stránkáchwww.slidilove.cz, kde je odkaz soutěž. Tam může prostřednictvím internetového nebo elektronického formuláře vepsat onen nápad, námět na toho slídila. My tyto nominace sbíráme zhruba do konce září, a potom z těch nominací, kterých se každý rok sejde zhruba 80, odborná porota vybere do osmi kategorií ony vítěze."
Porota je složená z odborníků na nové technologie, právníků, obránců lidských práv a novinářů. Kateřina Hlatká za organizátory soutěže doplnila, kde jsou rizika narušení soukromí největší:
"Celkově je to asi expanze moderních technologií do našeho života, to znamená, že největší nebezpečí nám hrozí od kamerových systémů, které jsou všude a málo kdy o nich víme, i když je to povinnost, abychom o nich věděli. Dále je to potom skutečnost, že sami o sobě prozrazujeme například na Facebooku věci, které bychom prozrazovat neměli a úplně si to neuvědomujeme. Anebo jsou to potom obrovské státní databáze údajů, které jsou také alarmující."
A co že to tak často na sebe lidé zejména po internetu prozrazují?
"Velmi často uvádějí svá soukromá data, například datum narození, e-mail, které lze potom zneužít. Člověk si neuvědomí, že vedle svého data narození, e-mailu a fotografie, které uvede například na komunitní síti, lze je velmi snadno zneužít i podvodným e-mailem, který láká na něco, co není úplně v pořádku. Datum narozením, rodné číslo a podobně jsou velmi citlivá data, říká Markéta Nováková. Soudí, že i díky této soutěži se lidé učí o své soukromí víc dbát."
Podle studie, která je součástí soutěže, bychom si také měli dát pozor na to, jak s našimi daty nakládají poskytovatelé elektronických služeb. Někteří z nich se totiž nebrání poskytnout data svých klientů na vyžádání policii. Ta o ně, jak potvrdil za Iuridicum Remedium Filip Pospíšil, jen loni požádala ve více než 145 tisících případech:"Pro řadu policejních vyšetřování tyto informace mohou být velmi užitečné, ale praxe, kdy z počtu žádostí vyplývá, že se používá pravděpodobně i pro vyšetřování méně závažné trestné činnosti, je velmi zarážející. Myslím si, že je nejvyšší čas, aby v tomto ohledu Ústavní soud vynesl rozsudek, který znemožní plošné využívání těchto údajů bezpečnostními složkami. Samozřejmě v nějakých mimořádných, odůvodněných případech by to pravděpodobně i nadále mělo být možné."
Občanské sdružení Iuridicum Remedium podalo letos v únoru ústavní stížnost na ustanovení v zákoně, které nařizují plošné uchovávání dat o elektronické komunikaci.