Čeští atleti na HMS bez medaile
Česká atletika skončila na halovém MS opět bez medaile. Stalo se jí to sice teprve potřetí v historii, ovšem podruhé za sebou. Předloňskou Valencii nenapravila v katarském Dohá ani rekordní 21 členná výprava.
Barbora Špotáková a potom dlouho, dlouho nic. Takový je současný nelichotivý obrázek české královny sportů. A jelikož se Bára se svým oštěpařským náčiním do haly nevejde, byť v rozlehlém Aspire Dómu v katarském Dohá vyhlášeném druhým nejkrásnějším sportovním stánkem planety by to neplatilo, neboť má na délku více než 90 metrů, a Roman Šebrle nevlastní elixír věčného mládí, tak si žádná česká atletická noha na stupně vítězů nešlápla. V pozici medailových kandidátů, díky výkonům ve světových tabulkách, odjížděli na střední Východ překážkář Petr Svoboda a tyčkař Michal Balner. Prvně jmenovaný si pozici papírového favorita pochvaloval.
"Pozice favorita je určitě příjemnější než tam jet nějakým 12. výkonem a snažit se překvapit. Teď jedu s tím, že tam chci uspět a ta šance je mnohem vyšší než obvykle."Svoboda přes jisté potíže postoupil z rozběhů i semifinále, to černý kůň výškařské soutěže Jaroslav Bába ztroskotal už v páteční kvalifikaci. Slezský bard z Karviné bral své vyřazení s tradičním nadhledem.
"Zklamaný jsem. Život je takový - jednou nahoře, jednou dole. Léto mi vyšlo super, ale hala se mi vůbec nepovedla - ani jeden závod. Ze začátku jsem skákal uvolněně, ale potom na mě padla nervozita, moc jsem chtěl a začal už na rozběhu dělat technické chyby a nad laťkou to už nedohnal."
Naši reprezentanti nakonec vybojovali pouze šest finálových umístění, když čtvrtá skončila ženská štafeta, šestý již zmiňovaný tyčkař Balner a sérii pátých míst získali vícebojař Šebrle, půlkař Jakub Holuša, tyčkařka Jiřina Ptáčníková i její partner překážkář Petr Svoboda. Ten v pozici posledního českého finalisty předvedl nejrychlejší startovní reakci, ovšem na cílové pásce ho kvarteto plůtkařů předběhlo."Stalo se to, čeho jsem se bál, protože jsem docela trefil start a až moc jsem se toho lekl. Vyjel jsem dobře, hrozně chtěl, ale ukázalo se, že překážky umí překážet. Jsem rád, že jsem ustálil finálovou účast na světové akci, páté místo je o jednu příčku lepší než loni v Berlíně. Navíc nikdo z těch lepší se tady nezranil."
Atomovka z Budišova, jak sám sobě český reprezentant přezdívá, nemá úplně nejlepší krátkodobou paměť. Právě v jeho rozběhu se zranil dvojnásobný mistr světa z Helsinek, Francouz Ladji Doucouré. V třetím nejrychlejším čase historie 7,34 triumfoval Kubánec Dayron Robles a Svoboda si velmi vážil toho, že finále běžel vedle něho."Byl to obrovský závod, který bych nazval "Souboj titánů". Nepovedl se sice podle mých představ, ale zaplať pánbůh běžel jsem zase v tom nejrychlejším závodě. Stejně jako když Robles zaběhl světový rekord - byl jsem u toho. Samozřejmě se ode mě čekala medaile, vždy je někdo, komu se to nepovede. Ale na českého sprintera jsem odvedl dobrý výkon, i když chtěl jsem medaili. Kdo by ji nechtěl?"
Vrcholem atletického šampionátu pod střechou se stal v poslední disciplíně - trojskoku mužů - světový rekord 17m 90cm v podání Francouze Teddyho Tamgha. Čeští diváci však o něj byli ochuzeni, neboť ČT ačkoliv z Dohá odvysílala více než 17 hodin, tak nedělní finálový blok těsně před hvězdným okamžikem celého šampionátu ustřihla.