Státní rozpočet s rekordním schodkem bude platit, prezident ho podepsal
Prezident Václav Klaus podepsal státní rozpočet na rok 2010. Stalo se tak v přímém televizním přenosu, v nedělním diskusním pořadu televize Prima. Současně ale zkritizoval jak rekrodní schodek rozpočtu, tak pád vlády Mirka Topolánka i stále větší centralizaci Evropské unie.
Státní rozpočet na příští rok má rekordní deficit 163 miliard. Přesuny peněz na sociální účely, které ve sněmovně prosadila levice, v něm navíc vytvářejí skrytý dluh ve výši dalších zhruba 12 miliard. Prezident proto dlouho váhal, nakonec ale rozpočet podepsal:
"Není důvod, abych vymýšlel rozpočtové provizorium. Rozpočtové provizorium by mohlo mít takový smysl, jako jsem to udělal já před dvaceti lety, když jsem se stal ministrem financí a zdědil jsem komunistickou vládou připravený rozpočet. A já jsem řekl: vyhlašme na první tři měsíce rozpočtové provizorium a já slibuji, že do tří měsíců přijdu s novým, radikálně pozměněným rozpočtem. Kdyby tady byla vláda, která by měla sílu něco takového udělat a potom protlačit v parlamentu, tak by myslím stálo za to riskovat tři měsíce rozpočtového provizoria. Tohle tu ale nevidím, a proto si myslím, že rozpočtové provizorium by bylo chybou."
Současná vláda Jana Fischera nemá podle prezidenta dostatečnou podporu ve sněmovně, aby prosadila snížení dluhu. Václav Klaus zároveň doufá, že k rozpočtovým škrtům najde odvahu nový kabinet, který vzejde z květnových parlamentních voleb."Naším jediným úkolem bude stabilizovat veřejné finance a to bude bolet. A jestli se já něčeho pro příští rok nebo roky následující bojím, tak to není to, že by se podniková sféra nevrátila k normálnímu ekonomickému růstu. Toho já se nebojím. Potíže bude mít stát se svým hospodařením, se svým rozpočtem, jak ho stabilizovat. Lidé nebudou chtít platit větší daně, ale nebudou ani chtít, aby dostávali méně toho, na co si zvykli. A jak tohle řešit, to je strašně těžký úkol."
Podle Václava Klause klesne letos česká ekonomika o čtyři až 4,5 procenta. V příštím roce však už očekává mírný růst. Ten se ale ještě neodrazí v poklesu nezaměstnanosti. V debatě na Primě současně ocenil, jak na letošní hospodářskou krizi reagovaly poslední dva kabinety:
"Česká vláda, teď myslím Topolánkova vláda, a v podstatě žádná změna nenastala ani ve vládě dnešní, se chová vůči krizi velmi racionálně. Já myslím, že jediným úkolem bylo nepropadnout panice, nezavádět bezhlavá opatření, která by totálně vychýlila naše veřejné finance, neudělat to, co udělaly některé jiné země. Musím říct, že vláda neudělala nějaký naprosto šílený krok, který já bych považoval za něco úplně se vymykajícího něčemu rozumnému."
Pád Topolánkovy vlády uprostřed našeho předsednictví v Evropské unii považuje Václav Klaus za nejvýznamnější vnitropolitickou událost roku 2009. Bylo to vůbec poprvé v novodobé české historii po roce 1918, kdy se opozici povedlo nedůvěru kabinetu vyslovit. Václav Klaus opět kritizoval i Evropskou unii. Jeho euroskepticismus posílily i zkušenosti z jednání, která jako hlava předsednické země v rámci unie vedl.
"Já jsem pod pokličku měl docela šanci se podívat a můj jediný závěr je ten, že jsem si předtím myslel, že o Evropské unii vím všechno a že už mne nemůže absolutně nic překvapit. A já myslím, že tato zkušenost mi říká, že je to ještě beznadějnější, než jsem si snad i předtím myslíval. To jsem se poučil, protože ono je to trošku hra a to je smutné."
Radio Praha bude 1. ledna již tradičně vysílat i novoroční projev prezidenta Václava Klause. Tentokrát si ale budete moci poslechnout i pořad s ukázkami posledního prezidentského projevu Gustáva Husáka a naopak prvního projevu Václava Havla.