Zámek Opočno má druhou největší zbrojnici v Česku

Jedinečné sbírky zbraní, ale také předměty z Afriky i Ameriky najdou návštěvníci na zámku Opočno. Shromáždil je tu Josef II. Colloredo - Mansfeld. Dalším významným rodem na Opočně byli Trčkové z Lípy. Ti se "zasloužili" i o to, proč se někteří lidé jmenují Beznoska či Bezoušek.

Zámek Opočno,  foto: CzechTourism
První stopy zanechal na Opočensku už člověk doby bronzové a železné. V nedalekém lese totiž archeologové nacházejí žárové hroby. Poprvé se však o zdejším panství mluví v Kosmově kronice. Roku 1068 tu stál hrad, který střežil důležitou obchodní stezku. O čtyři staletí později hrad vydrancovala husitská vojska.

"Husité se totiž mimo jiné dozvěděli, že tehdejší majitel hradu Jan Městecký posílal na Jana Žižku najatého vraha. Jan Městecký byl z rodu Drslaviců, což byli vůbec první doložení majitelé. Se jménem Trčka z Lípy je Opočno spjato až od roku 1495,"

uvedl můj průvodce po zámku Milan Junek. Trčkové patřili mezi nejzámožnější šlechtice v Čechách. Na Opočensku zakládali pivovary a rybníky. Skutečnou hlavou rodiny však byla Marie Magdalena, ctižádostivá a podnikavá žena. Kvůli své krutosti si však vysloužila přezdívku 'zlá manda'. Tvrdě totiž potlačila povstání v roce 1628.

"Vzbouřencům nechávala uřezávat nosy a uši. Tak vznikla i některá příjmení jako Beznoska nebo Bezoušek. Pokud znáte někoho s tímto příjmením, tak je velmi pravděpodobné, že jeho předkové pocházejí z původního Trčkovského panství. Trčkové v době největšího rozmachu byli jedním z nejbohatších šlechtických rodů. Sama Marie Magdalena byla za svého života druhou nejbohatší osobou v Čechách. Bohatší byl pouze Albrech z Valdštejna."

Spolu s Valdštejnem byl také Trčka v Chebu zavražděn, majetek rodu zkonfiskován a dostal se do rukou cizí šlechty. Po rodu Trčků zůstal na opočenském zámku velký náhrobní obraz Žerotínský epitaf. Další, snad nejznámější obraz z opočenského zámku je Dvanáctiletý Ježíš v chrámu.

"O něm se diskutovalo, zdali je nebo není dílem od známého mistra Hieronyma Bosche. Nakonec bylo podle stáří desky, na které je obraz namalován, zjištěno, že ho namaloval až některý Boschových následovníků. Jednalo se hlavně o objevení bílé postavy v popředí, která na jiných kopiích tohoto obrazu není. Přestože se autorství slavného mistra nepotvrdilo, je to velmi hodnotná holandská malba z poloviny 16. století. Další z kopií tohoto obrazu by jste našli ve vyhlášených sbírkách, například v muzeu ve Philadelpfii nebo v pařížském muzeu Louvre."

Do historie zámku Opočno se výrazně zapsali Colloredové, kteří přišli na zámek ve třetině 17. století. Poslední majitel zámku Josef II. Colloredo - Mansfeld tu zanechal unikátní sbírky. Podnikl dvě výpravy do afrického Súdánu. Jednu v roce 1901 a druhou v roce 1902. A tak jsou zde pozoruhodné exponáty.

"Například podhlavník, který při spánku používaly ženy zdejšího kmene. Měly totiž velmi pracné účesy, až půl metru vysoké, držené v lepším případě hlínou, v horším kravským trusem. Další exponáty pocházejí hlavně z Mahdího povstání, které v Súdánu proběhlo na konci 19. století. Mezi nejcennější patří prapor s arabským textem a ozdobná ochrana hlavy koně. Ta pochází přímo z poslední bitvy povstání, z bitvy u Omdurmánu z roku 1898."

J ak dodal průvodce Milan Junek, Josef II. Colloredo-Mansfeld navštívil také dvakrát Ameriku a přivezl exponáty od různých indiánských kmenů a tak je v Opočně dokonce pravý indiánský totem. Zámek nabízí i další zajímavosti, například zdejší hodiny svojí hrou napodobují londýnský Big Ben.

"Zde v reprezentačním sále máme jednu kuriozitu na psacím stole. Malé dělo, to jsou sluneční hodiny, které zde na zámku hlásily poledne. Fungovaly tak, že polední slunce skrz čočku zapálilo prach v hlavni a dělo vystřelilo."

Zdejší knihovna čítá na 10 tisíc svazků. Mezi nejcennější knihy patří Kronika světa, vydaná v roce 1493. V tomto prvotisku je vůbec první známá veduta Prahy.

Opočno má také druhou největší zbrojnici v Česku. Jsou tu například zbraně japonských samurajů. Ale také hole jako policejní zbraně, které se v Japonsku používaly k chytání zlodějů. Jsou tu zbraně z celého Orientu, výrobky známých mistrů. Zajímavostí je i plně funkční model soubojových pistolí. Měří jen 3,7 centimetrů a ráži mají necelé tři milimetry. Asi by se tím nikdo nezastřelil, je to však ukázka zručnosti puškařského mistra. A od zbraní není daleko k lovu. Dodnes je tu dančí obora a honů se tu v roce 1750 zúčastnil i manžel Marie Terezie Štěpán Lotrinský. A protože se po lovech slavilo, najdete na Opočně i ukázky skla, porcelánu a číší.

"Používaly se k různým pijáckým soutěžím, hlavně k přípitku. Každý, kdo přijel na hostinu, dostal tuto číši plnou piva a musel ji vypít. Někdy byly až pětilitrové. Například tři lidé na to měli půl hodiny. Kdo nevypil, 'uřízl' si ostudu. Známý Petr Vok z Rožmberka měl jakousi knihu hanby, kam si každého, kdo nevypil, zapsal."

Dětem udělá na zámku radost herna. Je to nejmladší místnost přistavěná až na počátku 20. století. Její strop má znázorňovat obrácené dno lodě a je tu například i kapitánský můstek.

V Opočně pracují také na obnově zdejšího kláštera a pravidelně se tu pořádají koncerty vážné hudby. Svoje mládí prožil v této krajině i světoznámý malíř a ilustrátor František Kupka.

Moderní technika už pokročila i do cestovního ruchu. Do mobilního telefonu si pomocí funkce Bluetooth můžete stáhnout o městě řadu zajímavostí, prozradil Petr Mazánek.

"Tato myšlenka už má za sebou rok. Během této doby se to rozšířilo na 25 turistických oblastí. Mezi nejcennější patří i Nové Město nad Metují, zámek Litomyšl, informační centrum na Karlštejně nebo hrad Loket v západních Čechách a první naše realizace ve městě Trenčín. Myšlenka vychází z využitelnosti mobilních telefonů. Informace se poskytuje lidem bezplatně, v různých multimediálních formách tak, aby byla zábavnější, aby to už nebylo jen o letácích."