Světici Anežku ztvárnily při oslavách tři herečky
Před dvaceti lety došlo k události, která při zpětném pohledu předznamenává pád komunistického režimu. Dne 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil Anežku Přemyslovnu. Tento čtvrtek se v Brně konaly oslavy dvacátého výročí této události, pořad s názvem Tobě a nám, Anežko Česká připravil známý divadelní tvůrce Jan Antonín Pitínský.
"Texty jsou sestaveny víceméně z románu Františka Křeliny Dcera královská, je tam jakási ukázka z Hilbertova Falkenštejna a měli jsme tam ještě citace Otokara Březiny z knihy Emílii Lakomé. Ale jak máme různé nemoci, to nikdo netuší, co je to být šest hodin v kostele v takové zimě, tak nám trochu onemocněla paní Kolářová. Měli jsme tam ještě dopisy sv. Kláry, které psala svaté Anežce. Víc dopisů, ale zůstaly čtyři, jsou naprosto úžasné."
Postavu Anežky ztělesnily herečky tří různých generací: Martha Issová, Daniela Kolářová a Vlasta Chramostová. O životní příběh světice podle režiséra nešlo:"To jsou jenom takové elementární ukázky, jež jsou postaveny na tom krásném a stylizovaném slově Františka Křeliny, takže tam těžko stvárnit, a už vůbec ne psychologicky, nějaký vývoj Anežky."
Čím je postava blízká herečce Daniele Kolářové?
"Pro mě osobně je Anežka naprosto pozoruhodná postava v našich dějinách. Ona dokázala - v té době - silou své osobnosti vedle tak mocného patriarchy, jako byl její otec, realizovat, co sama chtěla."Prostor katedrály si vynutil jednoduché herecké i divadelní prostředky, velká gesta, jednoduchý pohyb v prostoru, režisér zapojil i majestátní architekturu, nechal barevně nasvěcovat oltář, prostor za oltářem, boční kaple a podobně. S náročnými podmínkami chrámového prostoru se všechny herečky i představitelé obou mužských postav vyrovnali úspěšně, Issová dokázala do zkřehlého publika přenést radost a světlo pramenící z víry mladé Přemyslovny. Zásadní roli v inscenaci měla hudba, zněly celé skladby: zpěvy gregoriánského chorálu z Anežčiny doby, vrhaní cyklus Oliviera Messiana Nanebevstoupení a Te deum od Arvo Pärta. Výběr měl na starost muzikolog Jan Špaček:
"Hudbu jsme poskládali tak, že by ji divák mohl vnímat jako scénickou, dokreslující. My do té hudby v první polovině večera taky máme němé divadelní akce. Ale na druhou stranu hudební posluchač to může vnímat čistě jako koncert a může tu divadelní část považovat za doplňkovou, doplňující to velké duchovní téma naší světice."
V průběhu pořadu vystoupil také s aktuálním duchovním zamyšlením kněz Tomáš Halík, který uvedl české světce Václava, Vojtěcha i Anežku do souvislosti se společenským vývojem před dvaceti lety i dnes:
"Svatořečení Anežčino se událo v předsíni událostí, jejichž jedním velkým heslem bylo: zpět do Evropy, zpět tam, odkud jsme byli násilím vytrženi, zpět tam, kde jsou kořeny naší kultury. Přatelé, pro naše patrony vás prosím, nevěřte těm, kdo by nás z této cesty chtěli vrátit někam do izolace, někam do příkopu dějin."Anežka Česká byla nejmladší dcera českého krále Přemysla Otakara I. Ačkoliv se mohla vdát na některý z evropských panovnických dvorů, rozhodla se pro vstup do kláštera. V roce 1989 odjely do Říma na její svatořečení desetitisíce českých poutníků.