Sněmovna pokračuje, volby se odkládají
Sněmovna se rozpouští, poslancům se hroutí svět, zvěstoval v úterý ráno jeden z novinových titulků jako hotovou věc, že poslanci ten den ústavní většinou rozhodnou o svém rozpuštění. Sotva tiskařská čerň uschla, bylo všechno jinak. Sněmovna pokračuje, volby se odkládají.
„Problém je, že to čtvrteční rozhodnutí Ústavního soudu vytvořilo značný stav právní nejistoty. V důsledcích toho jakékoliv rozhodnutí Ústavního soudu, které se týká nového termínu předčasných voleb, tak je nevypočitatelné. Například týden nebo deset dní před volbami bychom zjistili, že ty volby nejsou, že zkrátka Ústavní soud je zrušil,“ zdůvodňoval předseda ČSSD Jiří Paroubek. Bez sociálních demokratů a bez komunistů, kteří je podpořili, nebylo možné dát dohromady ústavní většinu k rozpuštění.
Proč ten náhlý obrat, když se žádný zásadní nový právní názor za poslední dny neobjevil, a ČSSD horovala pro tento postup? Na to se ptali dokonce i zelení, kteří rovněž nechtěli Sněmovnu rozpustit. Nejostřejší reakce ale přišly ze stran od středu napravo.Předseda ODS Mirek Topolánek označil Jiřího Paroubka za nedůvěryhodného partnera: "Ta dohoda o překlenovací vládě a potom i o tom řešení ústavní krize je dohoda, kterou já beru za svatou. A on ji porušil. Já tomu člověku nevěřím, věřit mu nemohu a vyjednávat s ním o čemkoliv dál, si myslím, že je téměř nemístné."
Nečekaný odklad voleb na příští rok je cynický a sobecký, prohlásil předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda a ve své kritice byl rovněž osobní: "Je to Jiří Paroubek, který dnes destabilizuje naši zemi, způsobuje hospodářské ztráty a prohlubuje ekonomickou krizi."O nic méně kritická nebyla ani strana TOP 09. Poslanec Miroslav Kalousek o nečekaném názorovém obratu ČSSD řekl: "TOP 09 ho chápe jako mimořádně neodpovědný krok, kterým sociální demokracie opakovaně upřednostňuje partikulární stranické zájmy nad zájmy občanů České republiky."
A překvapení neskrýval ani premiér Jan Fischer: "Mandát jsem přijal s vědomím a závazkem, že vláda, kterou sestavím, bude zemi vést pouze do předčasných parlamentních voleb v říjnu letošního roku. Tomu odpovídá i půdorys vlády, obsazení jednotlivých resortů a její programové prohlášení. Předpokládám, že parlamentní politické strany rychle dospějí k většinové dohodě o tom, jaká vláda povede zemi do termínu řádných voleb. Do té doby bude současná vláda odpovědně vykonávat svůj mandát a spravovat zemi v intencích svého programu."Svůj mandát si chce ale premiér nechat potvrdit. Jednou z cest je spojit jednání o rozpočtu s otázkou důvěry.