Otazník nad termínem předčasných voleb

Proběhnou předčasné volby v plánovaném termínu, tedy 9. a 10. října, nebo půjdou voliči k urnám jindy? To je otázka, která od úterního večera hýbe českou politickou scénou.

Poslanec Miloš Melčák totiž podal k Ústavnímu soudu stížnost, kterou se domáhá zrušení rozhodnutí prezidenta republiky o vyhlášení voleb do Poslanecké sněmovny a současně podává návrh na zrušení ústavního zákona o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny. Ústavní soud v souvislosti s Melčákovou stížností 1. září odložil vykonatelnost rozhodnutí prezidenta o vyhlášení předčasných voleb. O stížnosti poslance Melčáka Ústavní soud jednal i ve středu, řízení přerušil a dospěl k závěru, že nejprve musí prozkoumat samotný zákon, na jehož základě ke zkrácení mandátu došlo a který Melčák navrhuje zrušit. Zákon o zkrácení volebního období projedná soud veřejně 10. září.

Krok Ústavního soudu okamžitě vyvolal diskusi mezi odborníky. Jan Filip z Katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně upřesnil, že Ústavní soud volby nemůže odkládat a ani je neodložil.

"On se jenom vyjádřil k tomu, že jeden poslanec si stěžuje na to, že zkrácením volebního období bylo zasaženo nejen do jeho práva, ale i do práva všech voličů rozhodovat o složení zastupitelského sboru Poslanecké sněmovny na čtyři roky. To je věc, která se už u nás kritizuje od roku 1997, ale teď poprvé dostal Ústavní soud příležitost o tom rozhodnout."

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Ostré reakce vzbudilo rozhodnutí Ústavního soudu, které přišlo v době rozjeté předvolební kampaně, zvláště mezi politiky.

Kritizoval jej i předseda ODS Mirek Topolánek:

"Bitva s Ústavním soudem, kterou Ústavní soud zahájil není to, co bych si v této chvíli přál. Já se domnívám, že Ústavní soud nemůže rozhodovat ústavním zákonu a stanovení termínu není podle nás není vykonatelné rozhodnutí, které je možné odložit."

Jiří paroubek,  foto: ČTK
Rozhodnutí Ústavního soudu kritizoval také prezident Václav Klaus, který kvůli němu svolal schůzku předsedů stran a nejvyšších ústavních činitelů. Předseda ČSSD Jiří Paroubek před setkáním zdůraznil, že na společném postupu je třeba se dohodnout rychle: „Myslím, že jsme byli všichni překvapeni tímhle náhlým a bezpříkladným rozhodnutím Ústavního soudu, takže budeme hledat cestu a pokud ji nenajdeme, tak to rozhodnutí Ústavního soudu vyvolá politickou ústavní krizi."

Řešením, na kterém se přední politici shodli, by měla být novela české ústavy, která umožní konání předčasných parlamentních voleb v původně plánovaném říjnovém termínu nebo co nejdříve poté, uvedl prezident. Předčasné volby jsou podle něj v nynější rozbouřené politické a ekonomické situaci důležitým veřejným zájmem.