Divnopis: Hospříz
Cílem dnešního Divnopisu je Hospříz na Jindřichohradecku, kde v obci staré nejméně 355 let žije cosi přes 355 obyvatel.
Někteří lidé odsud začali hledat význam jména Hospříz až když jsme je oslovili: „Já nevím, možná pohostinnost? Hospříz – pohostinnost,“ myslí si Petr Holý a doplňuje ho Štěpán Vojáček: „Že tady třeba byli hosti.“
Oba svorně touží po tom zjistit, jak je to doopravdy.„Třeba bych se měl čím chlubit,“ doufá Štěpán. Při dalším pátrání nalézáme na návsi památník upomínající na znovuosídlení Hospřízy českými lidmi roku 1945. Je nám jasné, že tady asi vysvětlení původního názvu z generace na generaci nepředávali. Naštěstí tu žije paní Karla Valentová, která pamatuje ještě časy, kdy se vesnice jmenovala Köpferschlag. Otázka je – proč?
„Že byl všude les a 'schlag' to znamená, že to všecko porazili, ne? Tak proto všecko to bylo na - schlag. Jako Otín, to byl Ottenschlag, Blauenschlag, Ruttenschlag, Köpferschlag, to je semo takovýto...“
Jazykovědec Milan Harvalík tvrdí, že název Köpferschlag vznikl z německého osobního jména Gottfried. „Schlag znamená paseka nebo mýtina, takže pak to znamená Gottfriedova mýtina, Gottfriedova paseka.“
Protože se 'gotts-' podobalo českému slovu host, postupem se název v české verzi zkomolil až do podoby Hospříz. „To muselo být už někdy ve 13. století,“ říká Harvalík. Dnes už v tom jménu vesničky Hospříz původní Gottfriedovu mýtinu neslyší ani domorodci.
„Hospříz – jako napadla mě prvně hospoda... no ale nechci vypadat že todle, že jo... jako opilec,“říká se smíchem paní a synáček dodává: „A to mamka není.“
Divnopis si lze koupit také jako knihu. S bohatým obrazovým doprovodem vyšla ve vydavatelství Českého rozhlasu - Radioservis, které má katalog na internetové adrese www.radioservis-as.cz.