Čeští zemědělci protestují proti nerovnostem v přímých platbách v EU
Zemědělci z nových zemí Evropské unie chtějí vyrovnání dotací už v roce 2010, a nikoliv až v roce 2013, jak bylo původně dohodnuto v přístupových smlouvách. Chtějí také větší podporu producentům mléka. Vyplývá to z deklarace, kterou předali eurokomisařce a účastníkům neformální rady ministrů zemědělství v Brně. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.
"Myslím, že všichni souhlasíme s tím, že po roce 2013 musí být funkce a rozdělování přímých plateb pro zemědělce jiné než doposud,"
soudí eurokomisařka pro zemědělství Mariann Fischerová-Boelová. Jak dodala, Evropská komise v roce 2011 předloží reformu společné zemědělské politiky. Podle expertů by návrhy komise měly od základů změnit současný systém rozdělování zemědělských dotací. Hlavní zásluhu na tom, že dotace v nových a starých členských zemích nejsou stejné, má Francie. Byla to její podmínka pro rozšíření Evropské unie o deset států. Situaci 'nováčků' komplikuje skutečnost, že sami s menšími dotace souhlasili a unie přístupové smlouvy téměř nikdy nemění.
Souběžně s ministry jednali v Brně také zástupci nestátních agrárních organizací z nových, ale i některých starých členských zemí EU - Německa, Rakouska, Nizozemí a Francie. Výsledkem jednání byla deklarace, v níž vyzývají ke srovnání přímých plateb již v roce 2010. Přes určité výhrady ze strany zejména Francie, byl dokument nakonec schválen jednomyslně. Zemědělci diskutovali také o špatné situaci chovatelů mléčného skotu. Kvůli krizi na trhu s mlékem svolala evropská nevládní zemědělská organizace COPA do Lucemburku na 22. června demonstraci. A čeští zemědělci se jí zúčastní, potvrdil prezident Agrární komory Jan Veleba."Vypravíme do Lucemburku, i když je to daleko, několik autobusů, bude to řádově ve stovkách lidí. Budou tam i ostatní východní země. Když nám dávají kvóty, kolik mléka můžeme vyrobit, tak nám musí dát i nějaký spodní strop za kolik to mléko můžeme vyrobit."
Rolníci v Brně také konstatovali, že vlivem "dvoukolejné" společné zemědělské politiky ztrácí noví členové unie soběstačnost v řadě komodit. Například Česká republika již není soběstačná ve výrobě cukru, lnu, škrobu, v produkci ovoce a zeleniny či vepřového masa. Zemědělci volají také po větší regulaci obchodních řetězců. Ty čelí dlouhodobě kritice farmářů i výrobců potravin, protože podle jejich mínění zneužívají svého dominantního postavení na trhu.