Iniciativa Za Česko kulturní protestuje proti snížení grantů
Za Prahu kulturní demonstrovali loni pražští divadelníci ve sporu s magistrátem. Podobný spor - tentokrát se státními úředníky - vyvolali nyní vydavatelé literárních časopisů. Ministerstvo kultury zkrátilo takzvanému živému umění dotace na 65 procent loňské výše, což zejména vydavatelé literárních časopisů považují za likvidační. Nejprve oni a potom i další umělci a organizace se spojili do iniciativy Za Česko kulturní. Více Vilém Faltýnek.
„Kromě apelativních dopisů ministrovi jsme vytvořili dopis účastníkům Konference pro kreativní Evropu a chtěli jsme upozornit na paradox, že ministerstvo, které tu konferenci – jinak tedy velmi dobrou a nabitou informacemi, jak by se měla podporovat kultura a jaký význam má – tak to ministerstvo, které tu konferenci pořádá, zkracovalo letos dotace. Před začátkem konference jsme uspořádali demonstraci…“
Na demonstraci zaznělo: „Ministerstvo dělá celkem tři boty: dusí nezávislou kulturu, druhá ministerská bota je, že škrtá vždycky od grantů, a třetí ministerská bota je, že je to marxistický ministerstvo, který si myslí, že kultura je nadstavba. My, kteří jsme ekonomicky kreativní, si teď zatancujeme na jedný noze…“
Demonstrující s loutkami a transparenty pak přes sklo doprovázeli ministra kultury při jeho projevu, někteří v sále dávali najevo svůj názor zdviženou botou pokazující na chyby ministerstva. Dopis adresovaný účastníkům ministerské konference podpořily desítky představitelů umělecké, kulturní a akademické sféry, mj. i bývalý prezident Václav Havel.
Co dalo podnět k protestům? Vydavatelů kulturních časopisů se zásadním způsobem dotklo snížení dotací ministerstva kultury do oblasti živého umění. Podpora ministerstva je pro ně otázkou bytí a nebytí, jako i pro ostatní živé umění. Ač má úřad rozpočet jen o 5,8 procenta nižší než loni, plánovalo na zmíněné granty o 55 procent méně. V jiných kapitolách svého rozpočtu, například u příspěvkových organizací, naopak dokonce přidalo. Po únorovém protestním dopisu šéfredaktorů ministerstvo přesunulo do rozpočtu další 4 miliony korun. Částka se tedy zvýšila z 9 na 13, procentuálně se vyšplhala na 65 procent loňské výše.
Mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar ovšem důvody protestu zpochybňuje:
„Ta podpora letos je na podobné úrovni, jako byla v letech 2006-2007. A protože byl loni mimořádný rok, bylo díky tam díky úspěšnosti rozpočtu přilito, přisypáno dalších šest milionů. Takže oni v loňském roce měli čtrnáct milionů, ale během díky úspěšné bilanci dostali ještě šest navrch. Letos dostanou milionů třináct.“
To je ovšem úhrnný rozpočet, který kromě časopisů zahrnuje i jiné kulturní aktivity, říká Jan Vávra.
„Ministr hovoří, že přidal čtyři miliony na časopisy, ve skutečnosti přidal z devíti na třináct milionů na celý grantový okruh, kde jsou i literární akce, festivaly, sborníky. A otázka je, jestli tam ty čtyři miliony opravdu jsou. Ministr nám to napsal dopisem, ale na literární sekci toho odboru umění a knihoven zatím o těch čtyřech milionech podle našich informací nikdo neví a nikdo jim neřekl, že mají rozdělovat o čtyři miliony víc.“
Kolik nakonec zbude pro časopisy, tak stále není jisté. Zmatek na ministerstvu spojený s odchodem ministra a zánikem grantových komisí prodlužuje nejistotu.
„Je duben a já nemůžu pracovat s nějakým stálým rozpočtem. My prostě nevíme, jestli skončíme v září nebo jestli ještě je kam ustupovat, protože to šetření u nás už proběhlo na začátku tohoto roku, kdy jsme se rozhodli přejít z týdeníku na čtrnáctidenní periodicitu,“ uvažuje Vávra.
Iniciativa Za Česko kulturní připomíná, že rozpočet ministerstva stále nedosahuje jednoho procenta státního rozpočtu, k němuž se zavázaly přibližovat české vlády včetně kabinetu Mirka Topolánka. Kvůli škrtům v rozpočtu na kulturní aktivity už rezignovali členové odborné grantové komise ministerstva kultury pro profesionální tanec a pohybové divadlo. Tak razantní snížení podle zástupců komise znamená reálnou likvidaci projektů a činností v oblasti tance, za což odmítli nést odborníci z grantové komise odpovědnost. Zároveň důrazně upozornili na to, že Česku hrozí „kulturní bankrot".
Ředitelka festivalu Tanec Praha Yvona Kreuzmannová říká:
„My jsme se každopádně připojili k iniciativě Za Česko kulturní, považujeme za strašně důležité, aby ministerstvo začalo vnímat hodnoty živého umění a jeho zásadní ekonomické přínosy pro tuto zemi. A aby to nebralo jenom jako dotaci, ale jako investici do budoucna.“
Na demonstraci při zahájení kreativní konference bylo ministerstvo kritizováno i za to, že nechápe společenský význam umění:
„…je to marxistický ministerstvo, který si myslí, že kultura je nadstavba…“
Zvlášť v době zpomalujícího ekonomického růstu je i kultura měřena ekonomickými faktory. Než se těmto měřítkům bránit jako neadekvátním je lepší z obranných důvodů vypracovat vlastní fundované studie. A takové už existují, říká Yvona Kreuzmannová.
„Existuje studie, kterou zadala Evropská komise, a tam bylo jasně vypracováno, že živé umění je centrem kreativního potenciálu každé země. Na něj se nabalují takzvané kreativní průmysly, což je hudební průmysl, kinematografie a další formy audiovize, a na to se nabalují ještě další formy, které prosáknou do všech dalších oblastí ekonomiky, průmyslu a obchodu. Ten kreativní potenciál, který vytváří živé umění, je pro každou zemi zásadní proto, aby se projevil i v těchto dalších oblastech. Tyto studie jasně ukazují, že každé euro investované do kultury, se dvou až trojnásobně této zemi vrací. A toto by si měli politici na prvním místě uvědomit.“
Zástupci iniciativy Za česko kulturní chtějí nyní jednat o systémových změnách, které by posílily postavení živého umění. Po pádu vlády je ovšem otázka, s kým takové jednání budou vést.