Zelení ze svých řad vyloučili rebely
Zelení vyloučili ze svých řad čtyři členy. V případě nejmenší vládní strany taková událost není pouhou banalitou, ale podnětem k otázkám o stabilitě vládního tábora.
"To vylučování probíhalo podle mě, aspoň já jsem z toho měla takový pocit, v atmosféře strachu. Že to bylo uděláno tak, aby to lidé viděli, že i taková ikona jako Dana Kuchtová, že i tu mohou ze Strany zelených vyloučit. A Martin Bursík cítí, že se mu Strana zelených drolí pod rukama a snaží se zabránit dalším frakcím ve straně," tvrdí Věra Jakubková.
'Já se vrátím, a se mnou přijde právo,' slibovala zase Dana Kuchtová. A Martin Čáslavka dodal: "Vyzývám všechny členy Strany zelených, aby zůstali ve straně, aby neodcházeli, aby si počkali na čas, kdy odejde Martin Bursík a jeho klaka z předsednictva, aby si počkali na to, až se tam vrátíme my."Takovému návratu ale nevěří předseda strany Martin Bursík: "Je veřejným tajemstvím, že už na ministerstvu vnitra je žádost k registraci nové strany, která se má jmenovat Demokratická strana zelených, což se nápadně podobá Demokratické výzvě Strany zelených. Tak jestliže někdo hledá štěstí tam, tak ať ho tam najde. Ale já tomu dávám nulové šance."
Politoložka Vladimíra Dvořáková si zatím netroufá odhadnout důsledky tohoto dění: "Já si myslím, že té straně to příliš neprospěje. Možná že jí to ani neuškodí, je to vždycky velké dilema, jestli pokračovat v takovém tom rozhádaném duchu nebo jestli se snažit tu stranu stabilizovat."Různé názorové proudy totiž znamenaly také různé skupiny voličů. V první řadě ty klasické zelené. "Na druhou stranu to bylo takové to křídlo, které se v té politice nepohybovalo příliš profesionálně. Toto křídlo by bylo třeba velmi úspěšné, pokud by ta strana bývala zůstala v opozici a vytvářela si určitý imidž. V momentě, kdy se stala vládní stranou, tak to komplikovalo tu situaci."
Druhá skupina voličů Strany zelených pak navazovala na malé pravicové strany, které se chtěly odlišovat od ODS větším důrazem na čestnost v politice. Třeba Unie svobody, která však o tento svůj étos časem přišla. Podle Dvořákové po vstupu do vlády i Bursíkovo křídlo přišlo o tento imidž, třeba když se nepostavilo proti manipulaci vyšetřování šéfa lidovců Jiřího Čunka. A navíc je tato skupina voličů nejvíce přelétavá, říká politoložka: "Osobně si myslím, že ta strana prostě na tom je celkově hodně špatně, ať už tedy by zůstala dále rozhádaná anebo jestli se pokusí o konsolidaci tím, že to jedno křídlo vlastně odstřihne."
Otázkou však zůstává, co udělá odstřižení dvou poslankyň, na hlasy kterých vládní koalice sice již doteď nemohla spoléhat, nyní však nevylučují, že by mohly podpořit i vyslovení nedůvěry Topolánkově vládě.