V Praze se sešli představitelé více než 250 regionů z celé EU

Foto: ČTK

V Praze se sešli představitelé více než 250 regionů z celé Evropské unie. Šlo zatím o největší akci českého předsednictví. Hlavním tématem byl vliv ekonomické krize na města a kraje.

Luc Van den Brande,  foto: ČTK
Předseda Výboru regionů Luc Van den Brande varoval před protekcionismem jako řešením dopadů hospodářské krize. Podle něj by měly regiony mezi sebou spolupracovat, ne si konkurovat. Účastníci debaty se shodli, že jednou z možností řešení je rychlejší čerpání prostředků ze strukturální fondů. Lukáš Pachta z Institutu pro Evropskou politiku Europeum v České televizi řekl, že přímo v regionech se ochranářské snahy neprojevují.

"Protekcionismus je spíše výsadou národních vlád, které se trošičku populisticky v době krize snaží své občany ujistit, že budou chránit pracovní místa ve svých zemích. Myslím si, že regiony naopak mají zájem na co nejčilejším obchodu. Jsou velmi závislé na regionální politice a myslím tím evropské fondy. Tento nástroj, který představuje ohromný balík peněz, ještě nebyl smysluplně využit pro řešení současné krize."

Diskutující se shodli, že by se regiony měly umět postarat nejen o ty, kteří ztratí práci, ale také by měly umět vytvářet nová pracovní místa. Přeshraniční spolupráce však nemá jen finanční dimenzi. Jsou to i společné cyklostezky, dopravní projekty, kultura, vzdělání - věci, které přispívají k lepšímu životu obyvatel na obou stranách hranic.

Nejstarším euroregionem ve střední a východní Evropě je Nisa. Sdružuje obce z Česka, Polska a Německa a vznikl v roce 1991. Jak řekl v ČT Martin Půta, euroregion Nisa získal za 15 let jednu miliardu šest set milionů korun.

"Velká část těch peněz směřovala do infrastruktury, která byla do roku 1990 v pohraničí výrazně zanedbaná. Peníze směřovaly především do čistíren odpadních vod v rámci projektu Čistá Nisa a také do různých silničních staveb. Na české straně euroregionu Nisa je členy 148 obcí."

Podle pražského primátora Pavla Béma může hospodářská krize paradoxně zvýšit vliv měst a regionů v Evropské unii. Na Prahu krize dopadá zejména v turistickém ruchu. Snaží se investovat peníze do kampaní na propagaci Česka v zahraničí.

"Praha dnes poměrně velké finanční prostředky začíná investovat do reklamy a marketingu v zahraničí v místech odkud k nám přijíždí poměrně hodně turistů nebo každý rok více. Jsou to především asijské země. Je to Japonsko, Korea, Čína dnes představuje fantastickou destinaci a do budoucna obrovský trh pro Prahu."

Ochutnej Evropu,  foto: ČTK
Bém připomněl, že metropole představuje čtvrtinu ekonomické síly České republiky a zhruba 40 procent vzniká ve službách vázaných na cestovní ruch. Domnívá se, že hospodářská krize může rozvinuté regiony zasáhnout více než regiony méně rozvinuté. Na rozdíl od současné politiky soudržnosti, která se zabývá především snižováním rozdílů mezi regiony, si Bém myslí, že je třeba podporovat také centra regionů, která mají na jejich rozvoj velký vliv.

Zasedání představitelů měst a euroregionů doprovází také gastronomická a kulturní akce s názvem Ochutnejte Evropu. Tisíce Pražanů i turistů si tak v centru Prahy mohou poslechnout hudební skupiny a ochutnat například belgické třešňové pivo nebo pralinky, holandské sýrové vafle, vína, valašský frgál, nebo vuřty "taliány".