Stát v souboji s kraji zatím suplují zdravotní pojišťovny
Po bouřlivé diskusi prosadila vládní koalice sněmovně návrh, který zachovává zdravotní poplatky s určitými změnami, které navrhl Senát. Ještě před jednáním ve sněmovně se ale do poplatkového sporu mezi státem a kraji zapojily zdravotní pojišťovny. Po dohodě s ministryní zdravotnictví Danielou Filipiovou oznámily, že budou dávat pokuty krajským nemocnicím a lékárnám za to, že nevybírají poplatky od pacientů. A to i opakovaně. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.
Sankce pojišťoven proti krajským zdravotním zařízením ale nejde vyhlásit plošně. Jednotlivá řízení budou mezi konkrétní zdravotní pojišťovnou a konkrétním nemocnicí či lékárnou.
„My jsme se u paní ministryně shodli na tom, že nejprve se zdravotní pojišťovna na místě seznámí s postupem té konkrétní nemocnice. Ty postupy se skutečně poměrně hodně liší. A pokud výsledkem kontroly bude zjištění, že to má charakter porušování zákona, potom pojišťovna zahájí správní řízení.“
V rámci řízení má nemocnice samozřejmě právo svůj postup obhajovat a v případě udělení pokuty se může odvolat až k soudu. Podle zákona by ale mohly pojišťovny za nevybírání poplatků dokonce rozvázat se zdravotním zařízením smlouvu o hrazení péče. O tom ale nechce Ladislav Friedrich spekulovat.
„Já bych nepředjímal ty úplně konečné a fatální kroky. My bychom velmi usilovali o to, aby se našich pojištěnců tyto spory, které nevyvolali, dotkly co nejméně Samozřejmě ale v případě nějakého rozsáhlého konfliktu nelze úplně vyloučit ani tuto možnost.“
Postup zdravotních pojišťoven ale nemusí být zcela korektní. Zdravotní poplatky přece nejsou jejich příjmem. Zůstávají v rukou lékařů nebo zdravotních zařízení. S proplácením zdravotní péče nemají nic společného. Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová se už také nechala slyšet, že pokud zdravotní pojišťovny neuspějí, uskuteční vláda další kroky proti tomuto protiprávnímu stavu. Otázkou je, zda právě vláda neměla hned rázně jednat a vzniku sporu zabránit. Má přece v rukou mocnou zbraň. Podle zákona o krajích může ministerstvo vnitra pozastavit každé usnesení orgánu kraje, pokud má podezření, že je v rozporu s ústřední legislativou, se zákonem. Ministerstvo má vyžadovat dodržování zákonů na všech stupních samosprávy. Komentátor Hospodářských novin si myslí, že ODS se buď nechce pustit do boje s krajskými vládami, kde vstoupila s ČSSD do koalice nebo ministr vnitra Ivan Langer nechce mít nic společného s obranou nepopulárních poplatků.