Ministři zemí NATO se zabývali i radarem
Dohody mezi Českem, Polskem a Spojenými státy o umístění americké protiraketové základny na území obou středoevropských států považuje Severoatlantická aliance za důležitý krok. Vyplývá to z komuniké vydaného po zasedání ministrů zahraničí NATO. Česká diplomacie označuje toto prohlášení za výrazný posun, podle zdejších odpůrců radaru se však ve skutečnosti vůbec nic nemění.
Experti NATO nyní pracují na několika variantách budoucí alianční obranné architektury, přičemž ale základem každé z nich má být americký systém včetně radaru v Brdech, potvrdil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg: "NATO ve všech tedy plánech počítá s tímto článkem protiraketové obrany."
A jak zaznamenal bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák, představitelé Severoatlantické aliance se pokusili i o jakési vstřícné gesto směrem na východ: "Ministři členských zemí NATO také vyzvali Rusko k přijetí amerických návrhů ke spolupráci na protiraketové obraně. NATO prohlásilo, že je připravené hledat možná propojení amerických, ruských i aliančních protiraketových systémů, až k tomu bude vhodná doba."Podle velvyslance ve Spojených státech Petra Koláře přihlášení se Aliance k americkému systému je dalším důrazem v prospěch toho, aby se od projektu zásadně neodchýlila ani budoucí washingtonská administrativa Baracka Obamy. Deníku Právo Kolář řekl, že pochyby mohou nastat nejspíš jen kolem termínů instalace štítu a jeho financování a případně ještě výraznějšího ukotvení systému ve struktuře NATO.
Překážkou na české straně pak může být schválení dvou příslušných smluv ve Sněmovně. Zatímco Senát je minulý týden odsouhlasil, v dolní komoře českého parlamentu radar čelí odporu levicové opozice a vládě by chyběl každý koaliční hlas. Těmi si kabinet ale nemůže být jistý například u zelených poslankyň Jakubkové a Zubové. Podle reprezentanta tohoto názorového křídla ve Straně zelených a asistenta Olgy Zubové Matěje Stropnického však aktuální bruselské setkání nepřineslo žádnou změnu proti dosavadnímu stavu: "Znění těch smluv se nemění, to je podstatné. V těch smlouvách a v té hlavní smlouvě, konkrétně v článku 10, je přímo věta, že veškeré operace protiraketového štítu náleží pod výhradní řízení a velení Spojeným státům. A to byla ta hlavní podmínka Strany zelených, to jest aby řízení a velení bylo kolektivní v rámci celého NATO. A v tomhletom se nic nezmění."
Podle Stropnického proto není ani důvod měnit postoj k radaru.