Volnější prodej léků vyvolává ostré spory
Prezident České lékařské komory Milan Kubek zvažuje trestní oznámení na ministra zdravotnictví. Viní ho z obecného ohrožení. A to kvůli návrhu, podle kterého by si pacienti už nemuseli od nového roku u některých léků chodit pro recept k lékaři a mohli si ho přímo koupit v lékárně. Pokračuje Zdeněk Vališ.
„Je to velmi nebezpečný návrh pro pacienty, protože léky, které jsou na lékařský předpis, jsou na závažné choroby, které je třeba sledovat. Jsou to léky vysoce účinné. Mohou ale pochopitelně mít velké množství závažných nežádoucích účinků. Podávání těchto léků musí monitorovat lékař.“
Návrh ministerstva zdravotnictví prý nemá žádné medicínské opodstatnění a je motivován zejména komerčními zájmy farmaceutických firem. Volně prodejné léky bude totiž možné propagovat v běžné reklamě, zatímco na léky na recept může být reklama jen v odborných médiích.
„Na tom vydělají lékárníci, výrobci a distributoři farmaceutických výrobků. Ten návrh skutečně neslouží ke zdraví pacientů. Je motivován jednoznačně komerčními důvody.“
Ministerstvo zdravotnictví ale připomíná, že Česko dává pacientům práva, jaká už mají v jiných zemích Evropské unie. Podle náměstka ministra Pavla Hraboně je náš dosavadní systém výdeje léků příliš rigidní.
„V České republice jsou léky bez receptu jednoznačně méně dostupné pro pacienty ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie.. Zmínil bych třeba Velkou Británii nebo Španělsko, kde ta paleta léků, které může pacient získat bez předpisu je několikanásobně širší než v České republice. Není to žádná novinka. Ten systém tam běží už delší dobu. Nejsou s ním žádné špatné zkušenosti. My jsme tady naopak ještě o trošku opatrnější a říkáme: ano, všechny léky nemusí být na recept, ale v případě některých je vhodné, aby určité okolnosti zkontroloval lékárník.“
U některých léků bude podle ministerstva vhodné některá fakta zkontrolovat, požádat o informace o potížích a třeba také ověřit totožnost kupujícího. Jenže ani to se lékařům nelíbí.
„Tady se totiž zásadně směšuje kompetence lékaře a lékárníka. Oba mají vysokou školu, ale každý studoval něco jiného. Zatímco lékárníci vědí, jak se léky vyrábí, jak se mají skladovat, jak fungují, tak lékaři zase vědí, jak funguje lidské tělo, jaká je patogeneze chorob. A nezlobte se, lékárna je sice zdravotnickým zařízením, ale není zařízena k tomu, aby se tam vyšetřovali pacienti, odebírala anamnéza.“Oponuje prezident lékařské komory Milan Kubek. Zároveň dodává, že ne všechno, co funguje v České republice, je špatné a ne všechno, co je v zahraničí, musí být automaticky lepší. Ministerstvo zdravotnictví ale trvá na tom, že změna zákona, která umožňuje vznik nové kategorie, tedy výdej léku bez receptu, ale spojený s určitými povinnostmi kupujícího, zvyšuje komfort pacientů. Dnes dochází pouze k naplňování zákona, který parlament schválil už před rokem.
„My voláme po odborné diskusi, abychom si řekli, tento lék ano, tento lék případně ne, ale naprosto odmítáme, aby byla znemožněna pacientům lepší dostupnost léků.“
Říká náměstek ministra Pavel Hraboň. Prezident lékařské komory se diskusi nebrání. Místo nové kategorie léků ale navrhuje, aby léky mohli vydávat nejen lékárníci, ale i lékaři. Podle něj by to zvýšilo dostupnost léků ve venkovských oblastech.