Ukrývají hlubiny Labe tank z druhé světové války?
"Tanky, ty jsou naházené v Dolním Žlebu." Této věty, pronesené bývalým kapitánem vyklizovací lodi Václavem Patkou, se chytil tým redaktorů Českého rozhlasu Online a Leonardo a rozhodl se, že se pokusí tohoto zapomenutého svědka minulosti nalézt.
A teď tomu věříte?
"Já tomu ještě pořád trochu věřím, protože, co my víme? On třeba v tom rozhovoru povídá, co se tady dělo po válce. Říkal, že ty velké kaverny se snažili zasypávat hrubým záhozem. Pokud by ten tank vjel někam do velké hloubky a zasypali ho, tak co potápěči dnes najdou? Další věc, která je, i to je zajímavé, on tady mluvil o hloubkách 10 - 12 metrů. Oni je tehdy měřili jinak než sonarem. Měřili je prostě nějakou tyčí, nějakým olůvkem. Sonar je samozřejmě výborná technika, ale ta tyč je přesnější. jestli to pak zasypávali, tak my už známe stav po tom zasypání. Kdo ví, ta řeka se hodně změnila, co se s tím stalo od té doby, těžko říct."
Co všechno vyklizovací loď z vody vytahovala?"On po válce vytahoval všechno možné, co tam bylo naházeno. Tam byly třeba nákladní a osobní auta, vyprávěl, jak vytahovali v Hřensku zbytky pontonového mostu. Tam těch informací je víc, ten tank je jedna z jakoby poddružných. On popisuje, co se kolem řeky dělo ve 40. letech. Co je na tom hodně zvláštní je to, že on to samozřejmě nedělal sám, on byl český velitel lodi, měl tam německé zaměstnance, kteří tady tu válku zažili. To byli chlapi, kteří se u vody motali odnepaměti, takže ti mu asi taky leccos říkali. On to měl podle mě v hlavě trochu spojené, něco, co slyšel a něco, co sám viděl."
Hledání tanku přihlížel také Tomáš Jakl z Vojenského historického ústavu. Podle něj se na konci války část německé armády v oblasti skutečně pohybovala.O jaký tank by mohlo jít?
"Může to být jakýkoli tank, který používala německá armáda na konci druhé světové války. To znamená, že to může být i tank sovětské výroby, nebo americké výroby. Tanková divize SS Frundsberg, která v těchto místech ustupovala, jejíž tanky jsou zdokumentovány právě třeba v Děčíně, tak ta měla ve výzbroji dokonce 20 amerických schermanů. Takže skutečně to může být jakýkoli kus techniky. Navíc si musíme uvědomit, že pro civilní osoby byl jakýkoli bojový prostředek s viditelnou zbraní byl tank, pokud možno tiger. Německá propaganda a filmové válečné zpravodajství, filmové týdeníky, hovořily o všech německých tancích jako o tigrech. Takže jakýkoli německý tank je tiger a jakýkoli bojový prostředek je tank. Takže skutečně tady není vyloučeno nic."
Některé pověsti o tancích v řece, rybníce nebo bažině jsou skutečně jen legendami. Někdy se ale opravdu podařilo stroj najít a vyzvednout.
"Jedná se zejména o polské území, tam dokonce odklonili nějaký kus řeky, aby mohli vytáhnout ze dna německé samohybné dělo z druhé světové války. V Pobaltí byl nalezen v dokonalém stavu sovětský tank právě také s německými kříži. Probořil se pod ním led a on zapadl do bahna a to jej uchovalo do současnosti ve vynikajícím technickém stavu. V Polsku například vytáhli z moře vrak německého samohybného děla, který byl také v poměrně dobrém stavu. Pokud k těm nálezům dnes dochází, tak je to především v těch lokalitách, které dodnes byly těžce dostupné, a které svými fyzikálními a chemickými podmínkami umožňují dochování té techniky."Pozůstatky z druhé světové války se nacházejí i na našem území. Ve středních Čechách byly nedávno objeveny pozůstatky obrněného vlaku z doby květnového povstání.
Jestli u Dolního Žlebu potopený tank skutečně je, nebo jde o jednu z pověstí, se zatím neví. Podle Jiřího Macha z Povodí Labe, které na projektu spolupracuje, by to možné bylo."Tady právě je na řece taková anomálie, kde za normálních vodních stavů jsou opravdu prohlubně a hloubky kolem pěti metrů, ale může tam být i metrů sedm."
Čistí se někdy to dno? Je možné, aby už někdy někdo na něco narazil?
"Tady právě v tomto místě se dno nijak neudržuje, protože jsou tady hloubky, které zabezpečují plavbě dostatečný ponor pro plavidla. Není třeba ani odstraňovat překážku, kterou by zaměřila vyměřovací loď Valentýna. Ta překážka neční tak vysoko, že by způsobovala překážku plavební dráze, a proto se tím správce vodní cesty nezaobírá."
Zatímco historikové, odborníci a zvědavci sledovali napjatě vše ze břehu, potápěči hledali přímo na dně Labe. Kde by se mohl tank skrývat se zjišťovalo už dříve pomocí zaměřovací lodi Valentýna II a magnetometru. I když potápěči tank nenašli, úspěch přeci jen měli. Jak to vypadá pod vodou, jsme měli možnost prostřednictvím přístrojů sledovat i na suchu. Z hlubin řeky se po chvíli ozval hlas:"Našel jsem něco kovovýho, zajímavýho."
"Zajímavýho v jakým smyslu?"
"Vypadá to jako puška se zaměřovačem....no, trošku přeháním, možná.""Já myslím, že jako vždycky určitě. To bude deset pušek se zaměřovačem," pochybuje potápěčův kolega.
Když se Ondřej Čech vynořil, zjistilo se, že tentokrát nepřeháněl.
"Že to je to, co si myslím?!"
"Je to kvér, je," přitakáváme mu ze břehu.
Jednalo se skutečně o torzo opakovací pušky. Kromě zbraně byla také nalezena třeba kovaná kotva nebo schránka, která sloužila k ukládání nábojů a nábojových pásů a používala ji za druhé světové války německá armáda.
"Neexistují dokumenty, pamětníci jsou dávno mrtví, co zůstalo?" ptají se na stránkách projektu Do hlubin historie jeho autoři. "Hluboko pod hladinou řeky zapomenutý svědek nedávné minulosti." Možná se ho jednou podaří najít.
Více se o projektu Do hlubin historie dozvíte na stránkách www.rozhlas.cz/tank