Naleziště u Hulína vydalo několik archeologických unikátů
Archeologické naleziště u Hulína na Kroměřížsku vydalo několik unikátů. Během dvou let záchranného průzkumu před stavbou dálnice objevili pracovníci Archeologického centra Olomouc základy největších pravěkých staveb na našem území, velké množství šperků a stopy po táboření římské armády. Jak uvedl v rozhovoru se Zdeňkou Kuchyňovou ředitel centra Jaroslav Peška, byly například objeveny brány opevnění římského tábora.
"Jsou zde nezvratné důkazy a doklady o tom, že zde ve druhé polovině 2. století našeho letopočtu pobývala římská armáda. Bohužel zatím přesně neznáme úplnou velikost tábora. My ho odhadujeme na 25 až 30 hektarů plochy, což by skýtalo zázemí a ochranu několika set, možná až tisícovek vojáků. Patrně to souvisí se snahou císaře Marca Aurelia vybudovat na Moravě novou nad dunajskou provincii na území tehdejších barbarů, která se měla jmenovat Marcomania. Ale bohužel k jeho smrti už k tomu nedošlo."
Zmínil jste ještě další unikát.
"Dokonce bychom mohli hovořit o dvou zajímavostech, až unikátech. Je to lokalita vzdálená necelý kilometr od té první. Tam se podařilo odkrýt několik půdorysů více než deseti velkých rozlehlých staveb tzv. kultury s moravskou malovanou keramikou. Jsme někde na přelomu mladší a pozdní doby kamenné. Ty stavby nás doslova šokovaly svou velikostí. Byly až 72 metrů dlouhé a zhruba 8 až 10 metrů široké, vždy uprostřed rozdělené pevnou příčkou. Asi tři z nich měly vpředu velmi úzký vstupní koridor. Byl skoro 20 metrů dlouhý. Takovéto stavby z této kultury jsme u nás ještě nikdy neobjevili. Další zajímavostí je pohřebiště kultury zvoncovitých pohárů. Jsme v závěru pozdní doby kamenné, v době kolem 2500 let před naším letopočtem. Tam překvapilo asi pět největších hrobových jam a v nich mužská výbava, které vévodilo několik desítek zlatých a patrně asi i stříbrných ozdob. Jednak to byly čelenky na hlavu, které jsou zdobené jemnou vytepávanou výzdobou, a potom celé množství spirálek a zdá se, že i nějaké plechové velmi maličké ozdůbky patrně šatů."
Jak je podle vás toto naleziště významné?
"Těmito dvěma nálezy, to znamená domy a množstvím bohatých hrobů se určitě dostane mezi naše nejvýznamnější moravská archeologická naleziště."
Jak dlouho ještě budete zkoumat, než přes naleziště povede dálnice?
"Výzkum na obou lokalitách končí. Budeme postupně, podle toho jak nám to počasí dovolí, obě lokality předávat stavbařům. Výzkum se nejpozději ukončí v první polovině srpna letošního roku."