Česko a USA se dohodly na hlavní smlouvě o radaru
Česko se dohodlo se Spojenými státy na hlavní smlouvě o možném umístění amerického protiraketového radaru na českém území, oznámil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v průběhu summitu Severoatlantické aliance v Bukurešti. Odsud také zaznělo, že aliance plně podpoří americké plány na vybudování systému protiraketové obrany ve střední Evropě.
Pro českou vládu by to byla dobrá zpráva, protože by se tak splnila podmínka Strany zelených a zkonsolidovalo by to vládní tábor. Nicméně osud schvalování radaru v Poslanecké sněmovně zůstává stále otevřen, protože rovná polovina hlasů patří levici, která se razantně staví proti radaru. A názory dvou bývalých sociálních demokratů, kteří zpravidla podporují vládní návrhy, zatím nejsou známy.
Jinou otázkou pak je to, že Washington se zatím s Varšavou nedohodl o umístění raketové základny v Polsku. Šéf americké protiraketové agentury generál Henry Obering již před začátkem summitu prohlásil, že Spojené státy budou mít zájem na instalaci radaru v Česku i bez základny v Polsku. Politický ředitel ministerstva zahraničních věcí Martin Povejšil k tomu řekl:
"Jedna věc je samozřejmě ten politicko-strategický koncept a ten je založen na radarové základně v České republice a protiraketové schopnosti, umístěné do Polska. To je to, o čem jsme vedli se Spojenými státy doteď jednání, byť se vztahovala meritorně k umístění radarové stanice na území České republiky. Pokud by došlo ke změně toho konceptu, tak se situace do určité míry mění. To, co řekl generál Obering, je ovšem něco jiného. V zásadě řekl to, že jaksi z hlediska vojenského, bezpečnostního i technického má smysl pro posílení bezpečnosti jak České republiky tak i evropských spojenců i umístění jenom radarové základny na území České republiky, protože i to samo posiluje schopnosti čelit raketovým hrozbám, ale neposiluje to schopnost čelit hrozbám balistických raket (dlouhého doletu). Čili v zásadě z toho by mohla profitovat Evropa. Ovšem daleko méně by z toho profitovaly Spojené státy, pokud jde o ochranu území Spojených států. Nikoliv pokud jde o ochranu amerických vojenských sil rozmístěných v Evropě a tak dále."