Dá vláda politickou podporu olympiádě?

Проект Олимпийского стадиона в пражском районе Летняны

Kandidatura Prahy k uspořádání olympijských her potřebuje do 14. ledna dostat od české vlády právní záruky. Bez nich by Praha neměla prakticky vůbec žádné šance se o olympiádu ucházet. O garancích by vláda měla jednat ve středu, tedy na poslední chvíli. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Praha musí do poloviny ledna odeslat vyplněný uchazečský dotazník. Jeho součástí by měly být vládní garance. Jak říká Tomáš Petera, ředitel společnosti Pražská olympijská, která má přípravu kandidatury na olympiádu na starosti, tyto garance by měly představovat politickou podporu her.

„Garance, které žádáme po vládě, nemají vůbec nic společného s financemi Jsou to pouze právní garance, které hovoří o tom, že jsme demokratickou zemí, že budeme dodržovat olympijskou chartu a že v případě, když se staneme pořadateli olympijských her, pustíme na naše území každého, kdo bude mít platný pas, případně víza.“

Potíž je v tom, že vláda jako celek není olympiádě příliš nakloněna. Otevřeně ji podporují jen vicepremiér Alexander Vondra a ministr zemědělství Petr Gandalovič. Naproti tomu třeba ministr financí Miroslav Kalousek vyjádřil už dříve obavu, že tak obrovská akce by znamenala nesmírné riziko pro veřejné finance. A to je i názor ostatních ministrů. Organizátoři namítají, že v tuto chvíli Praha zatím žádné peníze nechce. Premiér Mirek Topolánek se ale před Vánocemi vyslovil dosti kategoricky.

„Žádné právní garance bez finančního posouzení a toho, co by to znamenalo, určitě dávat nebudeme. Salámovou metodu v tomto smyslu, a to mohu říci za kolegy už teď, podporovat nebudeme.“

Pavel Bém
Tomáš Petera upozorňuje, že pokud vláda ve středu nedá politickou záruku olympiádě, mohla by se Praha s vidinou budoucích her rozloučit.

„V případě, že by vláda nedala garanci, neznamená to, že dotazník nemůžeme poslat. Nicméně v tu chvíli se naše šance nebo vyhlídky postoupit dál téměř nulují.“

Pražský primátor Pavel Bém tvrdí, že neudělení právních garancí olympiádě by byla ostuda. Česká republika by prý přiznala, že není právním státem. A také by prý přiznala, že nemůže garantovat bezpečnost sportovců, což by mohlo v budoucnu snížit šance Česka na uspořádání jakéhokoli mistrovství. Právě díky těmto argumentům možná vláda jako celek politickou podporu olympiádě nakonec vyjádří, i když finanční garance ministři vesměs odmítají. Někteří členové kabinetu ale dali najevo, že své stanovisko nezmění. Například šéf legislativní rady vlády ministr Cyril Svoboda prohlásil, že podle lidovců olympiáda v Praze nemá být, a proto není vhodné ani politickou podporou vzbuzovat nějaké naděje, že později stát poskytne pražské olympiádě i finanční garance, požadované Mezinárodním olympijským výborem. Jenže udělení právních garancí není pouhá formalita. Jak už ostatně naznačil premiér Topolánek, těžko lze od právních garancí oddělit ekonomické. Zaznívají proto hlasy, že pokud vláda řekne ve středu A, bude muset časem říci i B. Ekonomické záruky by Praha musela předložit Mezinárodnímu olympijskému výboru do 12. února příštího roku.