Diplomatický novoroční projev
I když se reakce na poslední novoroční projev prezidenta republiky Václava Klause v tomto funkčním období různí, přece jen dominuje kritický pohled. Poměrně často se objevuje názor, že byl prázdný, nic neříkající. Mozaiku názorů dnes doplní politolog Jiří Pehe. Jaký tedy byl ten projev?
Václav Klaus mimo jiné prohlásil, že Češi se nyní mají nejlépe ve svých dějinách. Souhlasíte s ním?
"Já s tímto souhlasím. Myslím si, že skutečně, pokud se podíváme na čísla, na ekonomiku, na naši politickou stabilitu, na to, jakým způsobem je Česká republika zakotvena v mezinárodních institucích a nemusí se bát o svoji budoucnost, alespoň tu nejbližší, tak si myslím, že skutečně má Václav Klaus v tomto pravdu. I když samozřejmě právě na toto prohlášení prezidenta bude tisíc a jeden názorů, protože každý vnímá to, co je pro něj nejlepší trochu jinak. Takže ona to není jenom objektivní kategorie vyjádřitelná v hospodářských číslech, ale také myslím dosti subjektivní pojem."
Hned v úvodu projevu Václav Klaus poukázal na osudovost čísla 8 v letopočtech pro naše dějiny - roky 1918, 1938, 1948 či 1968. Myslíte si, že by rok 2008 mohl být pro Českou republiku rovněž osudový?
"Pravdou je, že osmičky hrají v českých dějinách takovou zvláštní roli. Ale na druhou stranu pokud bychom chtěli být důslední v takovém tom trochu mystickém výkladu čísel, kterého jistě budeme v tomto roce svědky, tak je třeba dodat, že velké události, které se rodí v těch 'osmičkových' datech, také mají tendenci přeskakovat století. Takže například v devatenáctém století snad kromě roku 1848 žádné významnější 'osmičkové' datum pro český národ nebylo. Dvacáté století jich bylo plné, a tak si myslím, že pokud bychom se drželi třeba této logiky, tak to 21. století by mohlo být právě tím, kdy nás zase ty osudné 'osmičky' přeskočí."
Mnozí lidé očekávali, že novoroční projev bude více součástí předvolební kampaně Václava Klause před únorovým hlasováním zákonodárců o tom, kdo bude hlavou českého státu na příštích pět let. Nebylo to tak úplně, i když při špetce spekulací by se dalo najít třeba důraz na ten národní tón. Co si o tom myslíte?
"Já myslím, že Václav Klaus udělal to, co udělat musel. On byl velmi opatrný a diplomatický. Svým varováním před černobílým viděním komunistické éry určitě pohladil komunisty, ale zároveň věděl, že nesmí zajít příliš daleko, protože by trošku radikálnějšími prohlášeními zase mohl popudit proti sobě ostatní politické strany. Takže v tom jeho projevu bylo vlastně tak trochu pro všechny. On se pokusil usmířit si trochu komunisty svým hodnocením komunistické éry, bylo tam něco pro lidovce, tím, že prohlásil, že žijeme v nejlepší době a že ekonomika funguje poměrně dobře, atd., samozřejmě tak trochu nahrál současné vládě a své straně, no a také nezapomněl na ohledy na ty slabší sociálně, a tím určitě promluvil do duše některým sociálním demokratům. Takže z jeho hlediska to byl projev předvolební určitě, ale musel ho učiniti v takovém tónu, který by mu neodcizil některé zákonodárce."
Myslíte si, že se někdy dočkáme naplnění předvolebních slibů všech současných parlamentních stran, že prosadí změnu Ústavy, aby hlava státu mohla být volena ve všelidovém hlasování?
"Já se obávám, že toto téma je tak trochu tématem módním, kdy politické strany ho vytahují především proto, že v daném okamžiku jim může získat politické body. Dokáži si představit, že by ta přímá volba, kterou v současnosti chce především sociální demokracie, byla možná za předpokladu, že by se Občanská demokratická strana rozhodla podporovat Václava Klause i do dalších prezidentských období. Tím chci říci, že změna Ústavy směrem k přímé volbě by byla spojena i s tím, že současný prezident, který už si odslouží - pokud Václav Klaus bude znovu zvolen - dvě konsekutivní období, a tím by měl skončit, vzhledem ke změně volby prezidenta bude schopen znovu kandidovat. Pak si dokáži představit, že by to Občanská demokratická strana podpořila, ale za jiných okolností si myslím, že to je velmi nerealistické."