V Praze začal první ročník mezinárodního krajanského festivalu

Slavnostní zahájení v Rytířském sále Senátu

Až 250 českých krajanů se v těchto dnech sjelo do Prahy na první ročník mezinárodního krajanského festivalu. Do Česka se vydaly folklorní, taneční i pěvecké soubory z Ukrajiny, Rumunska, Srbska, Chorvatska, Slovenska i z Rakouska. Festival byl slavnostně zahájen v pondělí dopoledne v sídle Senátu. S mikrofonem se do Valdštejnského paláce vypravila Milena Štráfeldová:

Slavnostní zahájení v Rytířském sále Senátu
Když předsedkyně pražského občanského sdružení Sedm paprsků Věra Doušová přišla po loňském Týdnu zahraničních Čechů s myšlenkou uspořádat v Praze mezinárodní krajanský festival, zdálo se zpočátku, že jde spíš o zbožné přání. V poválečné československé ani novější české historii podobný festival dosud neproběhl, přiblížily se mu jen masarykovské dny zahraničí v letech první republiky. 5. listopadu letošního roku ale první ročník tohoto festivalu skutečně začal a v Rytířském sále ho zahajoval první místopředseda Senátu ČR Petr Pithart:

Věra Doušová
"My víc než kdo jiný potřebujeme poznat naše krajany a jejich život. My jsme žili dlouhá desetiletí úplně uzavřeni a o vnějším světě toho pořád ještě mnoho nevíme. A já si kolikrát říkám, že se ho často bojíme. Tito lidé, jejich tátové, dědové, pradědové, jsou dokladem, co my všechno dokážeme, když se dostaneme do světa."

Předkové dnešních účastníků folklorního festivalu se na Ukrajinu, do Chorvatska nebo Rumunska vydali už před půl druhým stoletím. Tamní české komunity si ale stále udržují silný vztah k Česku, dodnes většinou mluví česky a velký význam pro ně mají lidové písně, tradice i česká kuchyně. Účast na festivalu je pro ně o to významnější, že pro mnohé z nich jde o vůbec první cestu do Prahy. Potvrdila mi to Ema Sniděvič z ukrajinského Žitomyru. Z tamního spolku se do Česka vypravilo 24 krajanů, mezi nimi i tři generace z jediné rodiny. Přivezli si i tradiční české kroje:

Slavnostní zahájení v Rytířském sále Senátu
"Já jsem tak šťastná, že jsem ty lidi sem přivezla, protože když jsem před rokem byla v tomto sále na Týdnu zahraničních Čechů, tak jsem si myslela, kdyby ti naši lidi... U nás jsou takoví starší lidé, kteří si pamatují svoje dětství, babičky, dědečkové, a oni si ani nepředstavovali, že se jim podaří sem dostat."

Hlavní festivalový program probíhá až do čtvrtka v Salesiánském divadle v pražských Kobylisích. Vystoupí zde například soubor Bohemia z ukrajinského Melitopolu, rumunský Slavíček, Česká rodina z Oděsy nebo Ženský sbor Českého spolku ze Slovenska. Jak ale dodává hlavní organizátorka festivalu Věra Doušová, pro krajany je připraven i bohatý doprovodný program:

"Můžou jet vláčkem na historickou prohlídku Prahy, ve čtvrtek je pro ně připraveno vystoupení dětí z dětských domovů Středočeského kraje, jeden den mají přehlídku krajanských dokumentárních filmů, pak pro ně máme připraven workshop spojený s výukou českých národních tanců a na závěr jim uděláme společnou večeři, něco jako zabijačkové hody, tam si všichni budou moci zatančit, zazpívat..."

A na krajanském festivalu nebude chybět ani Radio Praha. O jeho průběhu Vás budeme v našich relacích pravidelně informovat.

Foto: Martina Stejskalová