Na letošní krajanský festival přijede do Prahy i venezuelský soubor Jatelinka

jetelicek_zahreb4.jpg

Začátek podzimu už tradičně patří krajanskému festivalu, kdy se do Prahy sjíždějí krajané z celého světa. Přípravy letošního ročníku už vrcholí, oproti předchozím v něm však budou změny. Více o nich hovoří ředitelka festivalu Věra Doušová:

Věra Doušová
"Letošní krajanský festival bude mít jiný termín. Bude vlastně nikoliv v září, ale koncem srpna, od 25. do 28. srpna. Je to proto, že jsme letos výjimečně přijali pozvání Folklorního sdružení České republiky, abychom byli hosty Pražského jarmarku. Znamená to, že krajané budou mít první dva dny takový program jako vždycky, ale v sobotu budou vystupovat na Pražském jarmarku na Ovocném trhu jako hosté FOS ČR. A samozřejmě závěr v neděli bude tradiční - krojovaný průvod po Hradčanském náměstí."

S kolika soubory se letos počítá?

"Letos je to o něco méně souborů, protože měly kvůli našim spoluorganizátorům přísnější podmínky. Takže přijede jenom 17 souborů."

Odkud?

"Nejvíc souborů přijede tradičně z Ukrajiny, pak z Rumunska, z Chorvatska, ze Srbska, Maďarska. A nejvzdálenější bude soubor Jatelinka z Venezuely."

To je skutečně soubor českých krajanů?

"Ano, samozřejmě. Moc se na ně těšíme. Oni si s námi píší a už nám poslali fotografie ze svých vystoupení. Mám radost, že tak daleko od rodné země udržují český jazyk, český folklor a že nám přijedou předvést, jak v té dálce uchovávají českou kulturu."

V čem jsou podmínky pro letošní festival přísnější?

"V minulých letech měli krajané možnost přihlásit se na festival do konce června. Letos byl termín konec dubna a opravdu každý, kdo se přihlásil byť o jeden den později, třeba proto, že pošta šla pomaleji, nebyl přijat. Bylo nám to moc líto, protože já dobře vím, jak se krajané celý rok na festival připravují, nacvičují, šijí si kroje a dělají velkou přípravu. Někteří dokonce musí získat víza, z mnoha zemí je to velmi složité. Tak mi bylo líto, že nemůžeme všem vyhovět, ale na určitých podmínkách jsme se domluvili s Folklorním sdružením a nechtěli jsme tyto podmínky porušovat."

Čili byla to jenom otázka termínu přihlášení, nikoliv nějaké dramaturgie, přípravy a výběru souborů?

"Ne, bylo to kvůli termínu. A protože za ty čtyři roky, kdy se krajanský festival koná, byl vždycky poslední termín přihlášení koncem června, tak si některé soubory prostě na webových stránkách nepovšimly té změny a přihlásily se bohužel pozdě."

Sem už jezdí opakovaně některé soubory z Ukrajiny nebo z jihovýchodu Evropy. Jak se to promítá do jejich kvality? Dá se říct, že to, že můžou vystupovat v Praze, je nutí, aby byly lepší?

"Ano, to je úplně vidět. Oni jsou tak motivováni představou, že příští rok pojedou zase na festival, chtějí být lepší a chtějí získat nějaké přední místo nebo ocenění, že vidíme, jak každý rok stoupá kvalita a úroveň souborů. Jak se mění a jak se profesionalizují."

Měli jste možnost vidět některé soubory přímo na místě? Udělat si představu, jak kdo zpívá, v čem tancuje, jaká je dramaturgie jejich vystoupení?

"Určitě, protože s naším pěveckým sborem Camera Chabra jezdíme každý rok v létě za krajany do zahraničí, máme možnost mnoho souborů bezprostředně během čtrnáctidenního pobytu poznat, seznámit se s podmínkami, v jakých žijí, nacvičují a vůbec připravují svůj program."