Kalendárium
Před 40 lety, 27. června 1967, začal IV. sjezd Svazu československých spisovatelů, který dnes nese přívlastek "historický". Třídenní fórum se nečekaně zvrtlo v otevřený protest proti politice vládnoucího komunistického režimu a je považováno za počátek tzv. Pražského jara.
A když už mluvíme o spisovatelích, připomeňme si ještě další dvě výročí tohoto týdne. 29. června 1917 se narodil Josef Kainar. Pracoval i v rozhlase, kde dělal tzv. rozhlásky, ve kterých přístupnou formou seznamoval s děním mladší posluchače. Od roku 1947 se už věnoval jen literatuře. Málo se také ví, že Kainar byl výborný hudebník a hrál na koncertní úrovni na klavír. Také skládal a psal písňové texty, asi nejvíce je ale v oblasti hudby nakonec známá jeho báseň Stříhali dohola malého chlapečka, kterou zhudebnil a nazpíval Vladimír Mišík.
Před 55 lety zemřel básník a spisovatel Fráňa Šrámek, významný představitel generace anarchistických buřičů. Některé jeho básně se staly revolučními písněmi proletářů a snad nejznámějším románem je Šrámkův Stříbrný vítr.
Rovných sto let uplynulo 28. června od smrti průkopníka českého strojírenství Františka Melichara. Začínal skromně. V roce 1878 si v Brandýse nad Labem otevřel dílnu a začal vyrábět secí stroje. Ty nejen vyráběl, ale i zdokonaloval. Je autorem více než dvaceti vynálezů a tak neměl o zákazníky nouzi. Zatímco v roce 1881 vyrobil pouhé tři stroje, o devět let později to bylo už sedm set a na počátku 20. století 3000. Stal se dokonce největším evropským výrobcem secích strojů. A v Brandýse nad Labem byl i starostou.
Jeho filmy lámou rekordy návštěvnosti v kinech, těší se většinou příznivým kritikám a sbírají minimálně české ceny. Film Musíme si pomáhat jste často zmiňovali jako svůj neoblíbenější v letošní soutěži Radia Praha. Jeho režisérem je Jan Hřebejk, který tento týden oslavil pouhé 40. narozeniny. Natočil devět filmů, některé byli nominované i na amerického Oscara. Největší úspěch ale slavily jeho Pelíšky, které viděl v kinech víc než milion diváků. Ve filmu Horem pádem zase Hřebejk překvapil obsazením spíše komika Jaroslava Duška do role nelítostného rasisty. V černé komedii z roku 2004 ťal poprvé do živé současnosti. Film mu vynesl 12 nominací na Českého dva a čtyři sošky nakonec získal. Čekal takové úspěchy svých filmů?
"Když se do něčeho člověk pouští s ambicí, tak vidí všechno v růžovějších barvách. Pamatuji si, že jsem kdysi četl vyznání spisovatele Vampilova. Říkal, že když začíná psát povídku, tak má pocit, že za ni dostane Nobelovu cenu a nakonec je rád, že ji vůbec dopsal. Tak to je. Já jsem pochopitelně vždycky přesvědčený, že ten film bude nejlepší, který kdy byl natočený, a pak jsem rád, že se tomu alespoň někdo zasměje, tedy pokud je to komedie."
Na čem teď pracujete?
"Já pracuji s Petrem Jarchovským a Ondřejem Trojanem, tedy s tím stálým týmem, na komedii s názvem U mně dobrý. Je to linie filmů, které jsme udělali podle Šabacha - tedy v linii Šakalích let, Pelíšků a Pupenda. Měla by to být komedie z počátku 90. let."
Jubilea slavili tento týden i dva známí zpěváci kteří na scéně působí už desítky let. Helena Vondráčková oslavila se svými fanoušky v Paláci Žofín šedesátku. Připomněla své pěvecké začátky i neslavnější skladby. Na špici českého showbyznysu se drží od roku 1965. Výborně tančí a stepuje, hraje na bonga a klávesové nástroje. Nazpívala více než 1500 písní, prodala na osm milionů desek. Mimochodem, je to právě 15 let, kdy se v pražském Divadle na Vinohradech konala premiéra muzikálu Les Misérables, kde Vondráčková také hrála.
A 75. narozeniny slaví Waldemar Matuška, kterého přijal na Hradě Václav Klaus a předal mu Čestnou plaketu prezidenta republiky. Původně vyučený sklář Matuška letos oslavil půl století svého působení ve světě populární hudby. Úspěch u posluchačů mu v 60. letech přinesl i dva Zlaté slavíky a svůj herecký talent uplatnil v řadě filmů. V roce 1986 přesídlil na Floridu, odkud se však do Česka pravidelně vrací. U příležitosti narozenin připravil šňůru koncertů a vyšlo mu také dvojalbum největších hitů Slavík z Madridu a stejnojmenné DVD. Už po pouhých dvou týdnech prodeje dostal zlatou desku.Jeden rok má za sebou muzeum Gottland, které vzniklo v býbalé vile českého zpěváka Karla Gotta. Ten při téhle příležitosti zasadil strom - višeň sakuru. S úsměvem zareagoval i na připomínky, že muž má za svůj život zplodit syna, zasadit strom a postavit dům. Gott má totiž tři dcery, ale synovi se nebrání. Muzeum je docela úspěšné. V příštích dnech tu přivítají dvacetitisícího návštěvníka. A co v něm můžete vidět - například Gottovy obrazy, jeho ceny, samozřejmě písně, desky a řadu dalších věcí.