V Brně vypukl spor kolem památníku padlých rudoarmějců
Demonstrace a hádky provázely tuto středu v Brně na Králově Poli odhalení zrekonstruovaného památníku padlých rudoarmějců. Na místě zasahovala policie, ruský konzulát protestuje proti zneuctění jejich památky a do případu se vložilo i ministerstvo zahraničních věcí. Podrobnosti má Milena Štráfeldová
"Jestli mi někdo vyčítá znehodnocení kamenné desky, tak já samozřejmě tu desku uhradím, koupím novou za vlastní prostředky, ale bez srpu a kladiva,"
prohlásil René Pelán při odhalování poškozeného pomníku. Použití srpu a kladiva je podle něj v rozporu se zákonem. Přímo na místě ho podpořila skupina asi dvaceti mladých lidí, kteří rozvinuli transparenty srovnávající srpy a kladiva s nacistickými hákovými kříži.
"Co řeknete na argument, že komunismus zabil celosvětově deset milionů obětí,"
diskutovali mladí demonstranti s dalšími, převážně staršími účastníky slavnostního aktu, kteří komunistický režim obhajovali. Pro odstranění srpu a kladiva z paty pomníku je i bývalý politický vězeň František Křivka:
"To nebyl symbol Rudé armády, ale symbol komunistické strany. Navíc to nebyli jenom příslušníci Rudé armády, ale Brno osvobozovala také rumunská armáda."
Historik Vlastimil Schildberger je naopak pro to, aby srp a kladivo na památníku zůstal. Komunistický symbol tam byl totiž až do roku 1989, kdy ho nahradila pěticípá hvězda. Československý a později český stát se navíc v mezistátních dohodách zavázal hroby padlých vojáků chránit:
"Toto je válečný hrob a pietní místo. To se nesmí nijak narušovat."
Do sporu se během slavnostního odhalení vložila i policie, která několik mladých demonstrantů předvedla na policejní služebnu. Prošetřuje také, zda se místostarosta Pelán odstraněním komunistického symbolu nedopustil trestného činu."Podle znalce v tomto případě se nejedná o trestný čin podpora propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů,"
uvedla brněnská policejní mluvčí Andrea Procházková. Odhalení pomníku se zúčastnil i atašé ruského konzulátu Alexej Kolmakov, celou kauzu ale odmítl jakkoliv komentovat. Na své internetové stránce však konzulát situaci hodnotí jako úmyslné zneuctění památky padlých rudoarmějců. České ministerstvo zahraničí vzápětí vyzvalo starostu brněnského Králova Pole, aby zajistil plnění dohod mezi Českou republikou a Ruskem. Ty oběma stranám ukládají ochranu válečných hrobů na území svých států.