Ruské výhrady k radaru
Nejvážnějším odpůrcem zamýšleného amerického protiraketového systému ve střední Evropě, tedy radaru v Česku a raketové základny v Polsku, je Rusko. Publicistu a znalce ruské problematiky Jana Petránka jsem požádal o krátké shrnutí základních důvodů, které vedou ruské představitelé k tak ostrým protestům proti americko-česko-polským obranným plánům.
Které faktory jsou podle Vás pro ruský postoj rozhodující: opravdový zájem o udržení míru, stále doutnající imperiální sklony nebo blížící se volby v Rusku, tedy jejich vnitrostátní problémy?
Myslíte si, že oboustranné lpění na svých stanoviscích může vést až k obnovení studenoválečné atmosféry ve vztazích Východ - Západ?
"Je zcela jasné, že se nyní opět velice ochladilo. Říká se tomu 'nový závan studené války'. Já se domnívám, že na obou stranách, jak v Rusku, tak v Americe, vy jste se o tom už zmínil, začíná naplno volební kampaň. Na CNN jsem viděl argumentaci Hillary Clintonové, která obvinila nynější Bushovu administrativu a osobně Bushe samotného, že zpackal iráckou válku, a nyní se pokouší o další strategické tahy. Myslím, že si musíme počkat na velice důležitou schůzku 1. a 2. července na americké půdě, kam prezident Bush pozval prezidenta Putina. Bude to na břehu Atlantiku ve státě Maine, v Kennebunkportu, kde proběhne dvoudenní zvláštní americko-ruský summit a kde zřejmě bude snaha nějakým způsobem dospět, jestli ne k dohodě, a tu bych zatím nepředvídat, tak k tomu, jakou tzv. cestou k míru se bude pokračovat, jak se o tom bude jednat dál, aby se k té studené válce, k její recidivě nedošlo."
Jakou taktiku byste zvolil Vy - ignorovat ruské výhrady k americkému radaru na našem území nebo jednat a vysvětlovat si stanoviska?
"Já si myslím, že největší světobol dnes má tato planeta na Blízkém východě. Preferoval bych velice upřímná oboustranná jednání, protože si myslím, že obě impéria - ruské i americké - mají svým způsobem máslo na hlavě."