Karolína z Linsingenu - románový příběh, který se opravdu stal

Karolína z Linsingenu, šlechtična, která žila v Blansku, se mohla stát britskou královnou. Místní obyvatelé jí teď postaví památník. Její život totiž vypadá jako příběh z červené knihovny, a přece se opravdu stal. Do pátrání se pustila Zdeňka Kuchyňová.

Karolína z Linsingenu, která žila na přelomu 18. a 19. století, měla na post britské královny řádný nárok, ale nezískala jej. Místo v Anglii pak žila v Blansku na Moravě, kde její památku připomínala pamětní deska na hřbitovní zdi. Nyní se ale místní rozhodli, že Karolíně postaví důstojný památník. Jak uvedl Jiří Kučera z blanenské radnice, příběh jejího života je složitý, ale velice zajímavý.

"Byla hannoverskou šlechtičnou a v 18. století bylo Hannoversko součástí britských držav. Její otec baron von Linsingen byl častým hostem na britském královském dvoře. Byl to oblíbenec krále Jiřího III. a ona se díky tomu seznámila s jeho mladším synem Williamem vévodou z Clarense. Po čase se do sebe zamilovali a láska skončila i tajným manželstvím."

Proč se nestala britskou královnou, jak to manželství dopadlo?

"Protože byla pouhá baronka, tak dobové konvence nepřipouštěly, aby se mohla stát královnou. Byť v době, kdy se to manželství uskutečnilo, tak princ Willliam nebyl přímo následníkem trůnu, nicméně předpokládalo se, že by se jím jednou mohl stát. A tak královská rodina silně naléhala na to, aby toto 'skandální' manželství bylo rozvedeno. Nakonec po mnoha nátlacích k tomu opravdu došlo."

I další osudy Karolíny z Linsingenu připomínají román. Narodil se jí chlapec, ale řekli jí, že dítě zemřelo. Ve skutečnosti byl dán následník trůnu Hans Georg na vychování. Po porodu upadla do stavu podivné mdloby a lékaři ji považovali za mrtvou. Jeden z nich - mladý lékař Adolf Meineke hypotéze o smrti neuvěřil a ženu vyléčil. Později se vzali, měli dceru a žili na blanenském zámku, kde Meineke pracoval ve službách starohraběte Salma. Zde Karolína nakonec v roce 1815 zemřela a její příběh byl téměř zapomenut.

"Jednak ve své době asi sehrálo roli to, že se anglická královská rodina snažila ututlat tento trochu skandální příběh. Dokonce víme, že mizely i stránky z matrik. Nepodařilo se všechny stopy smazat, nicméně postupem času ten příběh upadal v zapomnění a dnes ho znovu objevujeme jako určitou historickou kuriozitu."

Blanenská radnice nechce, aby se na Karolínu opět zapomnělo. Proto nechá natočit dokumentární film o jejím životě. Natáčení začne na jaře, kdy vznikne památník. Zatím její život připomíná jen pamětní deska.

"My budeme desku osazovat do nového památníku, který bude mít podobu klasicistního pilonu. A k té původní desce osadíme ještě dvě nové, kde bude trochu vysvětlen její životní příběh a potom se na jedné z desek objeví i verše. Ty Karolíně z Linsingenu věnoval významný blanenský patriot doktor Jindřich Wankel, jeden z nejznámějších archeologů, který její památku poprvé v Blansku v 19. století připomněl a objevil."