Budou radnice bez korupce?
Zatímco opozice na městských zastupitelstvech vidí klientelismus a korupci jako zásadní problém, ale často si připadá bezmocná, panující vládnoucí strany a koalice považují rozhodnutí svých radnic za transparentní a ekonomicky výhodná. To je jeden z nejzásadnějších poznatků průzkumu, který krátce před komunálními volbami provedla společnost Transparency International.
"Cílem bylo vlastně zjistit názory kandidátů na netransparentní rozhodování a na korupci, ke které dochází na radnicích a zjistit jejich postoj ke stávajícímu legálnímu rámci, ale i jejich ochotu jít dál, nad rámec zákonné úpravy," řekla nám k tomu vedoucí projektu Eliška Císařová.
Nový zákon o střetu zájmů zavádí pro uvolněné zastupitele povinnost podat oznámení o majetku, o činnostech, příjmech, darech a závazcích. Zveřejníte ihned po svém zvolení i jako neuvolněný zastupitel tato oznámení? Tak zněla první otázka. Další směřovaly k ochotě budoucích zastupitelů zveřejňovat na internetových stránkách města zápisy z jednání rady včetně informace, jak který radní hlasoval, hodnocení největších korupčních rizik, povinnosti zveřejňovat informace o hospodaření městských akciovek a podobně. Velká většina, 70-90 procent odpovědí, se vyjadřovala kladně ke všem požadavkům na otevřenost a průhlednost. Tento na první pohled potěšující fakt měl dvě vady na kráse. Tou první byla poměrně malá, asi jen třetinová odezva. Na otázky odpovědělo 208 z 536 oslovených. Přitom však v Praze a v Plzni se projektu zúčastnila více než polovina dotázaných, ze Zlína, Olomouce a Ostravy neodpověděl ani každý pátý. A podle Elišky Císařové byly odpovědi navíc někdy až příliš mechanické - jakoby radní ze určitých stran buď od sebe opisovali nebo nechali papíry vyplnit stejnému sekretariátu. Naprosto stejné formulace a dokonce i stejné formátování. Zkrátka dali císařovi, co je císařovo, ale nevzbudili důvěru, že to myslí opravdu vážně.
Kromě sedmi otázek společných pro všechny dostali kandidáti i jednu otázku, vztahující se k městu jejich působení. A právě zdě se ukázalo, že ne všem všichni oslovení shodnou.
"Nejzajímavější byl dramatický rozdíl mezi pozicemi opozice a vládnoucí koalice. Docházelo k tomu, že na ty konkrétní otázky, například na korupční hrozby, tam jsme nechávali otázku otevřenou, nebo na ty konkrétní, aktuální témata, nám odpovídali naprosto rozdílně."A to tak, že zástupci vládní koalice téměř bez výhrad vyjadřovali kladná hodnocení radnic a jejich rozhodnutí označovali za transparentní a dobrá, zatímco opoziční zastupitelé a kandidáti si myslí pravý opak. Nezáleželo na tom, zda někde radnici drží v rukou ODS, či jinde ČSSD, nebo v metropoli jejich společná koalice. Eliška Císařová z Transparency International si přitom všimla něčeho, co bychom mohli přeložit jako smíření se se stavem, že jedni budou čtyři roky zatloukat, a ti druzí nadávat.
"Ta opozice se většinou k tomu staví... tak jako bezmocně. Připadá si prostě bezmocná vůči té vládnoucí koalici."
Podle Transparency International sice nelze přehlédnout nechuť některých komunálních politiků na takové otázky odpovídat, ale zpráva o výsledcích projektu konstatuje rostoucí uvědomění si závažnosti problému klientelismu a korupce na radnicích. Komunální kandidáti se zhusta hlásili k maximální informační otevřenosti, veřejnému projednávání strategických investic a zveřejňování materiálů před jednáním zastupitelstva. Zazněly i nápady přenášet jednání zastupitelstev v lokální televizi a zasedat v odpoledních hodinách, aby mohlo přijít více občanů. A jaká bude praxe? To mohou noví vítězové začít ukazovat už od příštího týdne.