Z krajanského tisku
Vídeňská Jednota sv. Metoděje si připomíná 140. výročí svého vzniku. Byla založena v r. 1866 jako výsledek mnohaletých snah vídeňských Čechů po pravidelných bohoslužbách v českém jazyce. Své výročí Jednota oslaví mimo jiné cestou do Marianky nedaleko Bratislavy. Je to nejstarší poutní místo na Slovensku, kam věřící putují už devět století. Na letošní pouť, která se koná 24. září, zvou krajany Svobodné Vídeňské listy.
Na Daruvarsku se bude letos češtině učit nejméně o padesát dětí více než loni. Píše o tom týdeník českých krajanů v Chorvatsku Jednota. Do některých škol, jako je siračská, lipovjanská a kutjevská, se čeština po mnoha letech vrací, jinde je to úplná novinka. Je to výsledek práce prof. Jitky Staňové Brdarové ve funkci poradkyně pro české školy, uvádí se v Jednotě. Ne všude ale snahy po rozšíření výuky českého jazyka vyšly. Zatím se nepodařilo najít dost zájemců například v Jazveniku, Brestově nebo Prekopakře.
České listy krátce informují o české komunitě v Číně. Dopátrat se prvních Čechů v Říši středu je prý téměř nemožné, měsíčník zmiňuje napříkla jezuitského misionáře Václava Pantaleona Kirwitzera, který v Číně působil už v roce 1618 a dočkal se tam uznání za své znalosti astronomie. V současnosti ale počet Čechů v Číně roste. Působí zde studenti, obchodníci, podnikatelé i umělci. Na nejvíce Čechů lze narazit v Pekingu a Šanghaji. Zřejmě nejúspěšnějšími jsou architekti manželé Jan a Ivana Bendovi, podle jejichž návrhů byla v Šanghaji postavena již řada mrakodrapů a obytných komplexů. Ti také v Šanghaji založili Český a Slovenský klub.