Martínek: Brusel si ještě nezvykl, že jsme plnoprávným členem EU
Kvůli úředním obstrukcím Bruselu hrozí, že Češi budou platit za čtyři roky za vodu mnohem více než nyní. V roce 2010 totiž přestane platit dojednaná výjimka na čištění odpadních vod a pokud Evropská unie neposkytne v nejbližší době dohodnuté dotace, prodraží se budování čističek. Náklady tak potom budou muset zaplatit odběratelé. Pokračuje Zdeněk Vališ.
Česká politická scéna je už čtvrt roku zaneprázdněna hledáním východisek z povolební situace. Stranou zájmu tak zůstávají jiné důležité otázky, které je ale nutné urychleně - v řádu dní či týdnů - řešit, jinak z nich v blízké budoucnosti vzniknou tíživé problémy. Za tikající časovanou bombu lze v tomto ohledu označit cenu vody, kterou budou spotřebitelé platit po roce 2010, tedy už za čtyři roky. Tou bombou je závazek, daný při vstupu do Evropské unie, že v roce 2010 budou vody v Česku splňovat ekologické normy unie. Pokud by Česko závazek nesplnilo, vyměří mu Brusel obrovskou pokutu, která bude narůstat každým dnem zpoždění. Aby bylo jasné, nejde o pitnou vodu. V tomto směru má Česko už dávno stejně přísné normy jako unie. Potíže jsou s odpadními vodami. Český závazek znamená nutnost vybudovat do roku 2010 více než pět set nových čistíren odpadních vod.
Navíc je nutné ve stejné době zmodernizovat čtyřicet procent už existujících čističek. Jde samozřejmě o velice nákladnou investici, více než sto miliard korun. Jak upřesňuje Pavel Kavka z vodárenské společnosti ONDEO, čisté české vody mají být financovány ze tří zdrojů."Zhruba třetina nebo čtvrtina by měla být hrazena z veřejných zdrojů, z dotačních titulů ministerstva zemědělství, ministerstva životního prostředí, případně ministerstva pro místní rozvoj, asi 36 procent by mělo jít z evropských fondů a další třetina by měla být hrazena provozními společnostmi. Společnost ONDEO je v rámci tohoto podílu připravena podílet se na spolufinancování, na investicích, které by šly do čištění odpadních vod."
Potíže je v tom, že pokud jde o slíbené dotace z Evropské unie, úředníci v Bruselu prý začínají dělat obstrukce a přicházejí se stále novými požadavky na úpravy smluvních vztahů a už hotových projektů. Jinými slovy řečeno, Brusel nechce uvolnit peníze. A pokud je včas neuvolní, hrozí podle senátora Jaroslava Mitlenera českým domácnostem prudké zdražení vodného a stočného.
"Bude záležet na tom, z jakých zdrojů použijeme peníze na dostavbu čističek. Pokud se stane, že Brusel nám peníze odepře, troufám si odhadnout, aniž bych to nazýval kvalifikovaným odhadem, i když asi nebudu daleko od pravdy, že ta cena bude dvojnásobná. Pokud samozřejmě dostaneme dotaci, ke které se Brusel v podstatě zavázal, a podaří se nám i zbytek financí nějak rozumně uchopit, to znamená použít vícezdrojového financování, tak si myslím, že cena by se nějak zásadně měnit neměla."
A jak postoj bruselských úředníků hodnotí dnes už bývalý ministr pro místní rozvoj Radko Martínek?
"Já mám pocit, že oni si pořád ještě nezvykli, že jsme plnoprávný člen Evropské unie. Pořád k nám přistupují jako k někomu, kdo je teprve na cestě do unie. Z tohoto důvodu to vidím, jako velmi precedentní, tedy že si nesmíme takové jednání nechat líbit. Myslím, že ten spor není jen o peníze, ale také o postavení České republiky pro vyjednávání v dalších důležitých otázkách."