Vysílač na Ještědu dostane šálu
Dovedete si představit národní kulturní památku - vysílač Ještěd oblečený do šály? To se stane o tomto víkendu. Konají se totiž oslavy Ještědu, při kterých se hotel s vysílačem dočká ručně dělané ozdoby. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.
"Nápad vznikl v hlavách šikovných dam na magistrátu města Liberce a zřejmě je inspiroval výkon jiných šikovných dam, které pro časopis Praktická žena upletly šálu, která měřila přes 150 kilometrů a je nejdelší na světě. Její část teď mohou vidět návštěvníci pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit. A když tady u nás dámy z Liberce byly na návštěvě, tak je možná napadlo, že by zkusily omotat Ještěd."
Kdo se na pletení šály podílí?
"Babičky, maminka a možná i nějací tatínkové města Liberce a okolí. Mám z právy, že i školáci se zapojili a pletou i školy. My vysíláme do Liberce rozhodčího, který jednak změří délku šály, ta se v tuhle chvíli pohybuje kolem 800 metrů a převezme i jmenný seznam těch, kdo do liberecké šály přispěli. Vzhledem k tomu, že se jedná o aktivitu přeshraniční, tak možná část šály bude mít i zahraniční provenienci."
Jak je ta šála široká?
řekl nám pár dnů před rekordním omotáním Ještědu Josef Vaněk. Kolik šály se opravdu podařilo uplést se uvidí o tomto víkendu. Radnice připravuje oslavy Ještědu letos po čtvrté. Jejich součástí jsou soutěže ve vynášení sudů na vrchol Ještědu, jízdy veteránů a výstupy na vrchol. Mimořádný je například výkon třiašedesátiletého Vladimíra Ježka z Liberce, který vrchol nedávno zdolal už po tisící. Na 1012 metrů vysokou horu šlape až čtyřikrát denně a za každého počasí už rok a to i přes to, že je po náročné operaci srdce a má tři bypassy. Lékaři o Ježkových aktivitách vědí a považují je za velmi náročné. On sám si ale nic podobného nepřipouští a jak říká, od té doby, co na Ještěd chodí, nebyl prakticky nemocný.