Premiér Paroubek se v Jižní Americe setkal s českými krajany
Do Jižní Ameriky se v minulých dnech vypravil premiér Jiří Paroubek. Navštívil Brazílii a Argentinu a kromě jednání s vedoucími představiteli obou zemí a podpisů mezistátních dohod ho zde čekala i setkání s českými krajany. Informuje o nich Milena Štráfeldová:
"Nejednalo se přitom o politické emigranty, ale muzikanty, které v Evropě hledali i našli dirigenti brazilských symfonických orchestrů,"
upřesňuje náš kolega Pavel Novák z Radiožurnálu, který premiéra Paroubka na jeho jihoamerické cestě doprovázel. Mezi těmito hudebníky je i hráč na lesní roh Bohumil Med, který v Brazílii žije od r. 1968.
"My jsme jeli na kontrakt na tři roky. A potom jsem si to prodloužil na další tři roky. Pak jsem se měl vrátit, jenže to už jsem dostal smlouvu na zdejší univerzitě. Měl jsem přes třicet a byl jsem univerzitní profesor. Doma bych musel čekat do sedmdesáti. Tak jsem šel na vyslanectví, oni ale říkali, že se musím vrátit. "Jak se nevrátíte, tak vás odsoudíme!" - Tak mne odsoudili."
Dnes má Bohumil Med za sebou úspěšnou kariéru hudebního pedagoga i hráče v nejlepších brazilských symfonických orchestrech. Kromě toho ale vede i hudební vydavatelství, je majitelem největšího obchodu s hudebními partiturami v Brasílii a v rozhlase pravidelně uvádí pořady české hudby.
"To zpravodajství začíná znělkou z Libuše, potom já řeknu česky: Vážení posluchači, poslechněte si zprávy z České republiky, a pak už jsou zprávy v portugalštině. Takže zdejší posluchači vědí, že existuje Česká republika a že se tam něco děje."Z Brazílie zamířil premiér Paroubek do Argentiny. Zde podle statistik žije až 30 tisíc lidí, kteří se hlásí ke svým českým kořenům. Premiér se s krajany setkal v osmdesátitisícovém městě Oberá na severovýchodě země. Češi tu žijí už ve čtvrté generaci, jejich předkové sem přicházeli od konce 19. století. Jiří Paroubek do Oberá nepřijel s prázdnou - krajanům předal finanční dar tři miliony korun na stavbu Českého domu:
"Věřím, že tento dar přispěje nejen ke zlepšení podmínek práce českého krajanského spolku v Oberá, ale také k integraci ostatních českých krajanských spolků v celé Argentině, a možná i v Latinské Americe,"
uvedl premiér. Sylvu Berkovou, předsedkyni spolku v Oberá, který sdružuje asi sto třicet rodin, dar na stavbu Českého národního domu dojal:
"Díky pomoci a spolupráci naší drahé vlasti a naší vlády, která nezapomíná na své krajany, nikdy dříve jsme neměli tolik porozumění."
Tři miliony korun, které krajanům předal premiér o tomto víkendu, však nejsou jedinou pomocí, kterou český stát Čechům v Argentině poskytl. České ministerstvo zahraničí v loňském roce věnovalo půl milionu korun na opravy bývalé české školy ve městě Presidencia Roque Saenz Peňa v provinici Chaco, kde žije největší česká komunita. Sem jsou také vysíláni čeští učitelé, aby zde krajany učili jazyku jejich předků.