Česká ekonomika letos plnila optimistická očekávání
Závěr roku bývá příležitostí k ohlédnutí a bilancování. Týká se to i vývoje české ekonomiky. Ta dělala letos ekonomům i politikům radost, protože takříkajíc jela na plné obrátky. Pokračuje Zdeněk Vališ.
Upřesňuje ministr financí Bohuslav Sobotka. Úlevy by měli pocítit i živnostníci. Už v daňovém přiznání za letošní rok mohou využít vyšších paušálů, které si od příjmů před výpočtem daně odečtou. Ekonomové vesměs uvádějí, že schválení návrhu je krok správným směrem. Odpovídá prý soudobému světovému trendu zdaňovat více spotřebu a méně práci. Současný pokles daní z příjmů fyzických osob ale není provázen zvýšením nepřímých daní. To tedy znamená, že se sníží celkové zdanění občanů.
"Ten zákon nikomu daně nezvyšuje. Je pravda, že u vyšších příjmových skupin obyvatel zachovává dnešní stav, ale těm, podle mého názoru nejpotřebnějším, budou daně sníženy. A to je dobře."
Připomíná poslanec KDU-ČSL Tomáš Kvapil. Pro vládní plán nakonec zvedli ruku i opoziční občanští demokraté a komunisté. Opozice nižší daně podpořila navzdory tomu, že nedokázala prosadit žádný ze svých pozměňovacích návrhů. ODS proto půjde do voleb s programem postaveným na rovné 15procentní dani. Snížením celkového zdanění občanů se samozřejmě sníží i příjmy státního rozpočtu, obcí a krajů. Slibný ekonomický vývoj má v příštím roce pokračovat, takže daňový výpadek by neměl být nijak dramatický. A dramaticky nevidí vládní ekonomové ani fakt, že i v příštím roce bude Česko žít částečně na dluh, protože schválený rozpočet počítá se schodkem 74 miliard korun. Přesto je ministr financí spokojen.
"Dobrou zprávou je především to, že rozpočet byl schválen v rekordním čase. Nepamatuji se, že by někdy byl státní rozpočet schválen už 2. prosince. Znamená to stabilitu, šanci na pokračování hospodářské prosperity, nová pracovní místa v příštím roce, větší podporu vědy a vzdělání, důstojnou valorizaci penzí a také zvýšení platů ve veřejném sektoru."
Problémy nejsou podle Bohuslava Sobotky ani v přípravě na přijetí společné evropské měny v roce 2010.
"Česká republika v letošním roce splní parametry pro snižování deficitu veřejných rozpočtů. Naše hospodaření bude pravděpodobně lepší než cíl, který byl stanoven v konvergenčním programu, tedy deficit v rozsahu 4,7 procent hrubého domácího produktu. V příštím roce bude Česká republika hospodařit s deficitem, který nepřesáhne 3,8 procent HDP. Čili i pro příští rok signalizujeme plnění parametru konvergenčního programu."Státní dluh do konce října stoupl na 660 miliard korun, což je asi 23 procent hrubého domácího produktu. Česko se přesto drží ve srovnání s jinými zeměmi poměrně dobře. Například v sousedním Maďarsku dluh přesáhl 60 procent, 35 procent překonal i na Slovensku a tradiční země Evropské unie jsou v tomto ohledu zadluženy ještě daleko víc. Inflace je už stabilně několik let nízká, ani letos nepřesáhla dvě a půl procenta. Rovněž tento ukazatel odpovídá maastrichtským kritériím pro zavedení eura. Z pozitivních výsledků české ekonomiky výrazněji vybočuje pouze míra nezaměstnanosti. Ta se sice poněkud snížila, ale přesto je stále vyšší než osm procent.