V Praze byl zatčen Švéd podezřelý ze spolupráce s Al-Káidou
"Bin Ládinovým mužem ve Švédsku" nazvaly americké úřady devětatřicetiletého Libanonce se švédským pasem, kterého v neděli zatkla česká policie na letišti v Praze - Ruzyni. Muž podezřelý z terorismu tu při mezipřistání vystoupil z letadla na cestě ze Stockholmu do Bejrútu. Nyní čeká v policejní cele na případné vydání do Spojených států. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:
"Dotyčný byl před několika lety podezřelý z plánování teroristické akce přímo na severu Evropy, avšak později byl takového podezření zproštěn."
Informaci o tom, že Oussama Kassir cestuje ze Švédska do Libanovu, předala české policii FBI. Na pražském letišti proto na něj v neděli večer čekala speciální zásahová jednotka URNA. Zadržela ho během pár vteřin, nikdo z cestujících přitom nebyl ohrožen. Mluvčí policejního prezidia Jiří Vokuš upřesnil důvody jeho zatčení:
"Zadržen byl na základě mezinárodního zatýkacího rozkazu, který vydal soud ve Spojených státech amerických, a mezinárodního pátrání Interpolu."
Kassir byl poté převezen do policejní cely a soud na něj v úterý uvalil vazbu. Nyní se podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna čeká na žádost Spojených států o jeho vydání. Lhůta k jejímu doručení je čtyřicet dní.
"O této žádosti následně rozhoduje příslušný soud, a pokud by tento soud připustil možnost vydání daného občana do státu, který ho žádá, konečné slovo má ministr spravedlnosti."
Při zatýkání podezřelého Švéda na pražském letišti měli s českou policií spolupracovat i policisté ze Švédska a FBI. Ministr vnitra František Bublan se ale ke spekulacím o podílu americké policie na zadržení Oussamy Kassira nechtěl vyjadřovat:
"To je otázka spolupráce zpravodajských služeb a já myslím, že to bude trvat ještě nějaký týden, než dojde k výměně informací."
Je to už druhý případ, kdy byl v Česku na základě mezinárodního zatykače zadržen cizinec podezřelý z terorismu. V roce 2002 čeští policisté zatkli Ira Michaela Dicksona, který se měl jako člen Irské republikánské armády zúčastnit útoku na britskou vojenskou základnu v Německu. Počátkem roku 2003 byl předán do Německa a zdejší soud ho poslal na šest a půl roku do vězení.