Zapomenutý poklad z doby Jiřího z Poděbrad

archeologie_nalez1.jpg
0:00
/
0:00

Archeologové objevili v centru Prahy v základech gotického domu keramickou nádobu s velkým množstvím stříbrných mincí. Razily se v Kutné Hoře od 50. do konce 60. let 15. století a jejich nález je podle odborníků unikátní. Až tisícovka drobných mincí měla ve své době velkou hodnotu a koupit si za ni majitel mohl až tři krávy. Na místo za archeology se vypravil kolega Vilém Faltýnek.

Ve dvoře domů mezi mezi Štěpánskou a Školskou ulicí v centru Prahy probíhá záchranný archeologický průzkum, jehož vedoucím je Karel Svoboda.

Co tu bylo předtím, než jste začali kopat?

"Tady na tom místě bylo parkoviště pro kanceláře, které jsou tady v těch okolních budovách. V současné době tu probíhá záchranný archeologický výzkum před rekonstrukcemi těchto objektů a tady se budou budovat podzemní garáže, tzn. že přijede stavební technika a celou tu část, kterou my zkoumáme, odbagrují stavební stroje a odvezou."

Jaký je nejvýznamnější objev tohoto místa?

"Myslím že nejvýznamnější je nález většího souboru stříbrných mincí. Tady přicházíme k místu, kde vidíme zbytky opukového zdiva, opravděpodobně gotického domu, který tu fungoval kolem 15., 16. století. Pod podlahou tohoto domu jsme v mělkém výkopu našli tzv. loštický pohár, který byl plný stříbrných mincí z doby Jiřího z Poděbrad."

Nálezcem poháru je archeolog Břetislav Jedlička:

"Nejdřív mi to nedocházelo a pak až druhý den jsem si uvědomil, že to je opravdu vzácný, cenný nález."

Z těch fotografií je trochu znát, že ty mince byly zakryty jakousi vrstvou...

"Přímo nad tím byla styková plocha, podlaha toho domu, takže to bylo zakopaný přímo pod podlahou. Hrdlo bylo zakryté částečně hlínou, která tam napadala, ale zároveň z toho už ty mince i vyčuhovaly, takže jsem věděl hned, že se jedná o poklad."

Na kruhových stříbrných mincích bez nápisu o hmotnosti kolem 0,4 gramu je obraz českého lva. Tyto peníze se razily v Kutné Hoře v období, kdy se tam nevyráběly tradiční pražské groše. V keramické nádobě jich je několik set.

"Počet se zatím nedá přesně určit, je jich tam minimálně 700, může jich tam být až přes tisíc, protože my jsme ty mince ještě nevyjímali. Poslali jsem to do laboratoře, kde se celá nádobka bude rentgenovat a postupně se ty mince budou vyplavovat ven, aby nedošlo k jejich poškození."

Jak velké bohatství představuje tolik mincí této hodnoty?

"O tom se dá jenom spekulovat, v každém případě víme poměr, že sedm těchto mincí je jeden pražský groš. V objemu těch mincí to tenkrát představovalo přibližně tři krávy."

Jak je takový nález ojedinělý, vzácný a v čem je jeho význam pro historiky?

"Podobný nález je vzácný. Já nepamatuju, že by se v Praze našel v archeologické situaci větší počet mincí. Většinou jsou to náhodné nálezy bez archeologického dohledu."