Babyboxy v Česku fungují 15 let. Zachránily už přes dvě stě dětí
Před 15 lety našli zdravotníci v pražském Hloubětíně první dítě v babyboxu. Od té doby se alarm ve schránkách pro odložené děti spustil celkem 214krát. Podle zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse pomáhají zachránit novorozence, o které se matky nemůžou nebo nechtějí starat.
Babybox je speciální klimatizovaná a zabezpečená schránka, která je umístěná většinou u zdravotnických zařízení. Je přístupná z vnější strany budovy a ve chvíli, kdy je do ní vloženo dítě, zapne se vyhřívání a ventilace, a také alarm, který upozorní zdravotnický personál. "Ve chvíli, kdy je vložené deťátko, přichází hlášení do počítače, který je přímo instalovaný v budově, kde je babybox. Kde se samozřejmě očekává, že bude nějaká trvalá služba," uvedl Ludvík Hess.
První babybox byl otevřen na mezinárodní den dětí 1. června 2005 na Hloubětínském zámečku, v sídle soukromé kliniky GynCentrum. "Umožnit zřízení babyboxu bylo do značné míry odvážným činem Petra Píchy, primáře kliniky. V té době bylo totiž ministerstvo zdravotnictví jednoznačně proti. Vzbudilo to velký zájem sdělovacích prostředků a zajistilo bedýnkám na odložené děti velkou publicitu," připomíná Hess.
Necelý rok po otevření, v únoru 2006, se v hloubětínské nemocnici spustil alarm. Matka, která do schránky vložila zdravou měsíční holčičku, k ní přiložila rodný list a také dopis adresovaný Ludvíku Hessovi. "Drahý doktore, je mi u srdce těžko, ale vidím, že bych to neutáhla...," uvedla v dopise. "Byla bych vám moc vděčná, kdybyste ji dali k adopci těm párům, které na to miminko čekají víc jak deset let...," napsala.
Ještě v tom samém roce byl otevřen druhý babybox v Česku, a to Nemocnici Milosrdných bratří v Brně. Postupně se pak otevíraly v dalších nemocnicích na různých místech Česka. V Olomouci, Kadani, Zlíně, Pelhřimově, Mladé Boleslavi, Liberci, Kladně... Celkem jich bylo ke konci loňského roku v Česku 78.
"Jejich dvířky prošlo 214 dětí. Ze 78 babyboxů zbývá 17 bezdětných. A to je dobře," uvedl Hess. "Jsem si jist, že babyboxy pomáhají maminkám, které se o děťátko nechtějí starat a ženám, které své vlastní děťátko mít nemohou," dodal Hess, který si trefně říká Babydědek.
Na rozšiřování a provoz babyboxů mu přispívají komerční i soukromí dárci. Letos v únoru byla instalována v pořadí 79. schránka. A to v nemocnici Prachatice. Jde o poslední jihočeský okres, který byl dosud bez babyboxu. Ludvík Hess připomněl, že v Jihočeském kraji bylo odloženo celkem 11 dětí.
"Zdá se, že v Jihočeském kraji jsou maminky na své děti více fixovány než třeba v kraji Středočeském. I když je nezbytné vzpomenout na tatínka a maminku, kteří svého jedenapůlletého syna odvezli z Českého Krumlova až do Pelhřimova ve snaze zamaskovat stopy, které ovšem odhalil dědeček klučíka. Dědeček svého vnuka postrádal," popsal příběh.
Kritici babyboxů
Babyboxy mají ale i kritiky. Patří mezi ně lékaři z řad pediatrů či neonatologů, odborníci z oblasti sociálně právní ochrany dětí. V roce 2012 se proti nim postavil i Výbor OSN pro práva dítěte, podle kterého babyboxy odporují hned pěti článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na totožnost, státní příslušnost a možnost znát své rodiče. V naprosté většině jsou děti odloženy anonymně, a pokud se jejich rodiče k činu nepřihlásí, nikdo se nedozví jejich totožnost.
Podle lékařů je v tomto případě velice obtížné zjistit, jaká onemocnění mohou dítě ohrozit. Případné nemoci, které mohou miminko potkat, až z osmdesáti procent souvisí s rodinnou anamnézou. Možnost odložit nechtěné dítě do babyboxu je podle některých lékařů a odborníků nehumánní a snižuje důstojnost dětí na úroveň věci. Současně se podle nich jedná o trestný čin.
Upozorňují, že podle stávající legislativy matka či oba rodiče mají dostatek možností jak svěřit nechtěné dítě do náhradní výchovy. V takovém případě mohou lékaři ihned provést všechna vyšetření, mají přehled o zdravotním stavu matky, o rodinné anamnéze a mohou případně informovat adoptivní rodiče.
Veřejnost ale považuje babyboxy za prospěšné. V průzkumu agentury STEM/MARK z roku 2019 tak odpověděla většina Češek a Čechů, 96 procent. Odpůrců bylo jedno procento, tři procenta problematika nezajímá.
Zlatý dukát od mincovny
Od roku 2020 obdarovává Česká mincovna všechny odložené děti zlatým dukátem. Autorem nápadu je Jaroslav Černý, šéf marketingu mincovny. Mincovna tak naplní tradici užívanou v českých zemích. "Peníz je tradičním dárkem, který dávali dětem do kolébky už naši předkové. Obvykle zlatý dukát věnovaný zpravidla kmotrem či kmotrou měl zajistit, aby miminko v budoucnu netrpělo nouzí," upozorňuje mincovna na webu.
První dukát obdržel Tony, odložený 2. února 2020 do babyboxu ve Fakultní nemocnici Olomouc jako 201. dítě. "Viděl jsem jej na fotografii v elegantní bílé kombinéze a v pruhované fialovorůžové čepici, ale dozvědět se, že se jedná o zdravého kluka mě stálo značné úsilí. Tonda, jako už mnohé předchozí děti, se stal předmětem mimořádného utajení. Byl jsem několikanásobně prověřen, zda se za hlasem v telefonu neskrývá ukrajinská rozvědka," napsal tehdy Ludvík Hess.
Za jeho činnost ho vyznamenal prezident Miloš Zeman medailí Za zásluhy.