Broumov chce být Evropským hlavním městem kultury, o titul se budou ucházet čtyři česká města
Každý rok se dvě až tři města ze zemí Evropské unie mohou pyšnit titulem Evropské hlavní město kultury a užívat si pozornosti turistů a milovníků kultury ze zbytku Evropy. V Česku zatím tento prestižní titul získaly Praha a Plzeň. V roce 2028 přibyde další. Vedle Brna, Českých Budějovic a Liberce se do soutěže přihlásil i dosud nejmenší účastník Broumov.
Výběr města kandidujícího na kulturní metropoli Evropy se koná v šestiletém předstihu. Nejdříve nezávislí evropští i národní odborníci vytvoří první seznam potenciálních měst kultury. V druhé fázi výběrového řízení pak zjišťují kulturní specifika daného města a poté vybírají z každé země jedno město, které by mělo mít evropský rozměr a mělo by být součástí dlouhodobé strategie s vlivem na místní ekonomický, kulturní a sociální rozvoj.
Město Broumov, které se bude o Evropské hlavní město kultury pro rok 2028 ucházet, je nejmenším kandidátem v historii udílení titulu. Za posledních dvacet let ale dokázalo ožít kulturou a stát se turistickým cílem.
„My bychom rádi naše město prostě ukázali světu, ukázali ho Čechům. Že má smysl u nás bydlet nebo minimálně nás přijet navštívit,“ popsal Českému rozhlasu motivaci Broumova jeho starosta Jaroslav Bitnar.
Broumovské kandidatuře vyjádřil podporu i Královéhradecký kraj. Chce tuto příhraniční oblast zpropagovat a zachovat její kulturní význam pro další generace.
„Broumov je pro mě nejen znovuobjevené krásné místo pro život, ale v mnoha ohledech i velmi zajímavé kulturně-společenské centrum. Kandidatura je velkou příležitostí ukázat, co tento mikroregion nabízí, a zároveň představit to, co se doposud podařilo v kulturně-společenském životě na Broumovsku odpracovat," řekl při představování předností Broumova hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS).
Podle kraje mezi hlavní přednosti Broumova patří přírodní bohatství, starý benediktinský klášter, unikátní barokní krajina, pestrý kulturní život a velký potenciál pro další rozvoj.
„Broumov má obrovského genia loci. A já osobně věřím, že můžeme říct, že Broumov je typické venkovské město budoucnosti. Vidíme to třeba i při pandemii, jak se naše hodnoty v životě mění. A možná i benefity nabízené velkoměsty a centry dění. Možná nemusejí úplně přinášet kvalitu života i do budoucna. Život v menším městě je víc v souladu s krajinou a přírodou. Věřím, že v tom je i větší budoucnost,“ řekla Českému rozhlasu Marie Silondi, hlavní koordinátorka projektu Broumov 2028.
Projekt není přehlídka
Důvody své účasti a některé konkrétní plány popsala už i tři zmíněná krajská města. Brno například vytvořilo pocitovou mapu, která zkoumá kulturní preference obyvatel, České Budějovice chtějí zapracovat na rozvoji kulturní infrastruktury a Liberec má v plánu rozšířit kulturní nabídku obecně.
„Mohlo by se zdát, že je Broumov v nevýhodě oproti těm větším městům. Ale ten projekt není přehlídka. Jde především o transformaci a změnu. Takže v tomto pohledu vidíme, že má Broumov opravdu velký potenciál. A vlastně nám hraje do karet i to, že města, která tento titul získávají v posledních letech, jsou čím dál menší,“ dodala Marie Silondi.
Vítěze vybere porota příští rok. V roce 2028 budou kandidovat města z České republiky a z Francie.