Federace: Antisemitismu v Česku přibývá, pro židovskou komunitu ale zůstává bezpečnou zemí
Počet antisemitských projevů v Česku již několik let roste. Za loňský rok Federace židovských obcí zaznamenala dvojnásobek oproti předešlému roku. Převážnou většinu z nich tvořily stejně jako v minulých letech projevy nenávisti na internetu. I přes závažnost některých závěrů představuje podle federace Česko pro židovskou komunitu bezpečnou zemi.
Federace židovských obcí v loňském roce zaznamenala 2227 antisemitských incidentů, v předchozím roce to bylo 1128. Trend skokového nárůstu počtu projevů antisemitismu, který pokračuje z předchozích období, federce označila přívlastkem dramatický.
„Ta zpráva není moc příjemná. Jde o stoprocentní nárůst oproti roku 2021. Na druhou stranu je ale třeba říct, že žádné přímo antisemitsky motivované násilí jsme v České republice nezaznamenali,“ uvedl předseda federace Petr Papoušek. Zároveň však podle něj platí, že ne všechny oběti, nebo ti, kteří se stali svědky motivovaného násilí, incidenty nahlásí.
Projevy nenávisti na internetu, tedy články, příspěvky na sociálních sítích, anonymní komentáře a diskusní příspěvky, tvořily podle výroční zprávy 97 procent všech zaznamenaných antisemitských incidentů.
Podle odborníka Zbyňka Taranta z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity lze v Česku nalézt zhruba 110 antisemitských webů, některé z nich mají návštěvnost srovnatelnou s běžnými zpravodajskými internetovými stránkami.
Podle Papouška se dlouhodobě dominantní platformou, na které se antisemitismus šíří, stávají sociální sítě. „Sociální sítě přispívají k nárůstu polarizace společnosti, a samozřejmě to do budoucna může být i problém, kdy se někdo zradikalizuje na internetu a potom zrealizuje reálný útok na lidi,“ naznačil Papoušek.
Nenávistné komentáře a verbální útoky založené na předsudcích podle něj vždy odrážejí celkovou atmosféru ve společnosti.
„Je to utvářeno a ovlivňováno místními a globálními geopolitickými událostmi i ekonomickými faktory. Patří mezi ně doznívající koronavirová pandemie, ruská agrese proti Ukrajině, včetně související ekonomické, energetické a surovinové krize, a v neposlední řadě i přetrvávající napětí na Blízkém východě v kontextu izraelsko-palestinského konfliktu,“ uvádí zpráva.
Obraz společnosti
Podle Petra Papouška jsou antisemitské útoky hodnoceny i podle různých ideových základů, ze kterých vycházejí. Podle něj 35 procent incidentů v roce 2022 způsobili pravicoví extremisté a 24 procent útoků pochází z dezinformačních platforem. U více než 30 procent útoků nebylo možné určit ideologické pozadí.
Bezpečnostní poradce premiéra Tomáš Pojar (ODS) při prezentaci zprávy Federace židovských obcí poznamenal, že je přesvědčen, že antisemitismus nebyl v této zemi nikdy vymýcen.
„Míra antisemitismu je jakýmsi celkovým obrazem naší společnosti. Je pravda, že Česká republika je jednou z nejbezpečnějších zemí světa i Evropy. Svět je však nyní výrazně neklidnější, než byl zhruba před deseti lety."
„Vidíme nestabilitu n mnoha místech světa. Nedaleko od našich hranic probíhá útočná válka. Tato skutečnost se odráží i v nárůstu antisemitských incidentů u nás. K fyzickým útokům naštěstí nedošlo. Jako společnost musíme sledovat nebezpečné trendy. Doufám, že se ze shromážděných dat a příkladů poučíme,“ naznačil Tomáš Pojar, který byl také českým velvyslancem v Izraeli.