Policisté protestují proti nástupnímu platu i byrokracii. Kolik se jich přidá, není jasné
Policisté jsou nespokojeni s nízkým nástupním platem, byrokracií, a nedostatkem členů policejního sboru. Protest má podle organizátorů trvat do pátku a neohrozí bezpečnost lidí. Kolik policistů se k akci přidá, není jasné.
Policisté nesmí podle zákona stávkovat. Proto chtějí protest vést formou osvěty a lidem situaci u policie vysvětlovat.
V praxi se protest může podle odborářů projevit tak, že pokud to zákon dovolí, nebudou udělovat pokuty. Nebo budou lidé delší dobu čekat na příjezd policejní hlídky v případech, kdy nepůjde o ohrožení zdraví, protože policisté budou v tu dobu precizně vyšetřovat jiný případ.
"V případě ohrožení života, zdraví nebo majetku budeme fungovat, jako by protest nebyl, jako běžný den. Tohle je zatím osvěta. Ale tímto týdnem to nekončí," řekl ČTK minulý týden místopředseda odborové organizace bezpečnostních sborů a vedoucí policejního oddělení v Písku Martin Červenka.
Další protest uspořádá Unie bezpečnostních složek 21. listopadu před ministerstvem vnitra v Praze. Složili k tomu dokonce rapovou hudební pozvánku.
Jedna rvačka - 21 dokumentů
O byrokracii podle Červenky vypovídá například to, že když policisté řeší například konflikt dvou opilců, kteří skončí na záchytce, musí vypracovat 21 dokumentů. Policisté podle něj musí řešit i různé pojistné události, což je ale práce likvidátorů.
V Česku sloužilo k počátku října podle údajů policejního prezidia 40.418 policistů, služebních míst bylo 46.162. Nejhorší situace je v Karlovarském kraji, kde není obsazena téměř pětina ze 1402 služebních míst.
Příslušníci bezpečnostních sborů dostanou přidáno 1500 korun, oznámil už dříve ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Odbory ale žádají aspoň o 2200 korun navíc pro každého příslušníka.
Plat pod 30 tisíc čistého. Lepší peníze se dají vydělat jinde
"Mám pod sebou řadové policisty na ulici, kteří mají dneska 27.000 až 28.000 Kč čistého. Roste počet policistů, kteří v prvních třech letech od přijetí do služebního poměru od policie odcházejí, protože když si dají všechna pro a proti vedle sebe, tak zjistí, že stejné nebo lepší peníze si vydělají někde jinde. A je to bez každodenního rizika pro život a zdraví," řekl vedoucí policejního oddělení v Písku Martin Červenka.
Podle informací na náborové stránce policie pobírá průměrně policista bez praxe v prvním roce školy hrubý příjem od 30.070 korun. Po třech letech služby je průměrný plat 43.114 korun, celkově byl v loňském roce u policie průměrný plat 56.308 korun. Unie bezpečnostních složek však upozornila, že většina policistů průměrného platu nedosahuje.
Navíc oproti průměrné mzdě plat policistů klesá, zatímco v roce 2005 byl oproti průměru na 150 procentech, příští rok má klesnout na 117,8 procenta.