Banány prodané za 20 let by vytvořily cestu z Česka až do Nairobi, říká předseda Fairtrade Lubomír Kadaně
Hnutí Fairtrade, neboli spravedlivé ceny za produkty, je v Česku a na Slovensku už dvacet let. Tehdy o něm vědělo 16 procent lidí, dneska 67 procent. Sedm nejprodávanějších fairtradových produktů tvoří banány, kakao, káva, bavlna, cukr, čaj a květiny.
Hnutí Fairtrade usiluje o pomoc producentům v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Zaměřuje se zejména na export z rozvojových do rozvinutých zemí světa. V roce 2019 dosáhly tržby za certifikované fairtradové produkty celosvětově přibližně 2 miliardy eur. To je sice 27% nárůst proti předchozímu roku, přesto se jedná o nepatrný podíl obchodu.
Jak vysvětlil ředitel Fairtrade Lubomír Kadaně, dnes můžeme v Česku najít asi 2800 produktů se známkou Fairtrade, což je velký úspěch.
"Zároveň z průzkumu víme, že známku Fairtrade zná asi 67 % lidí, což je oproti době před 20 lety a kdy to bylo 16 %. Velký nárůst. Banány jsou jednou z klíčových plodin pro Fairtrade. Za 20 let se v ČR prodalo tolik banánů, že kdybychom je vyskládali za sebou, tak podél nich můžeme dojít až do Nairobi, což je asi 6000 km."
Pražírna začala díky evropským grantům
Například družstvo FairBio v Kostelci nad Labem zpracovává zelené kávové boby z Brazílie, Konga a Papuy-Nové Guineje. Předsedou pražírny je Martin Třešňák.
"Pražírna letos slaví 10 let, polovinu toho, co Fairtrade. My jsme začínali díky evropským grantům, díky kterým jsme mohli zaměstnat lidi, a následně i nakoupit nějaké technologie. Nemyslím si, že ten náš podnik je postavý jenom na Fairtradu, důležité je i sociální podnikání, které k tomu máme. Teď jsem třeba vnímal v Brazílii jejich potřebu propojit se s námi, a stejná je i naše potřeba propojit se s těmi pěstiteli."
Fairtrade Česko a Slovensko natočilo i dokument „Ve stínu kakaovníku". Dokonce získal cenu v kategorii krátkých filmů na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Scénárista a režisér Stanislav Komínek natáčel film na Pobřeží slonoviny. V kontrastu s ním ukázal rozdílné pracovní podmínky, které panují na kakaových plantážích s certifikací Fairtrade a bez ní.
Mirka Van Gils Slavíková: Incká babička mě nadchla
Ředitel Fairtrade Lubomír Kadaně zdůraznil přímý kontakt s pěstiteli.
"Snažíme se pozvat pěstitele sem, aby tady vyprávěli o svých zkušenostech, o tom, s čím se potýkají a případně co pro ně Fairdtrade znamená. Stejným způsobem se snažíme zvát mladé ambasadory, novináře, influencery do zemí, kde se pěstuje káva, kakao, banány a další a další plodiny, aby načerpali svoji vlastní zkušenost, a snažili se ji potom předat zpět v Česku, což se nám snad daří."
To dělá například Mirka Van Gils Slavíková. Je cukrářkou, influencerkou a objevila se jako porotkyně v populárním televizním pořadu „Peče celá země". Od roku 2020 vyzývá k nákupu fair trade výrobků. Loni se zúčastnila cesty této organizace do Peru, kde navštívila banánové, kakaové a kávové plantáže.
"Nejsilnější zážitek pro mě byla kávová plantáž a incká babička Josefíne. Když jsme na tu farmu přicházeli, tak to bylo do kopce. A já jsem viděla jak mezi indiány, kteří nosili ty vysoké klobouky, je taková maličká paninka. Říkala jsem si, že ji musím obejmout, mě úplně zářila. Pak jsem se dozvěděla, že té paní je 86 let, má devět dětí, a do dneška sbírá ty kávové třešně na kávu pro nás. To bylo tak strašně silné, že si to neumíte vůbec představit. To my jsme se tam od sebe nemohly vůbec odpojit. Předaly jsme si náramky, a bylo to naprosto báječné. Ale samozřejmě to zásadní, co mě ta cesta přinesla, je, že musím víc a víc mezi lidi vnášet to, aby si uvědomili, že za tou kávou, kterou dostanou na stůl, stojí lidé, že za tou čokoládou stojí lidé, a zrovna tak se těmi banány."