Bre - ke - ke. Vodníka můžete na pražské Kampě potkat dodnes
Zelené šaty, botky rudé, zejtra moje svatba bude... Pamatujete na báseň Vodník ve sbírce Kytice od Karla Jaromíra Erbena? Vodníka můžete potkat i na pražské Kampě i dnes. Je jím Jiří Pánek.
Neřídí se žádným rozvrhem, potkáte ho v kůži vodníka nejen na Kampě, ale i v různých českých městech. Je zkušeným hercem a loutkohercem a vodníka hraje rád i po téměř padesáti letech.
Představte si, jdete po Kampě, a ve chvíli, kdy to nejméně čekáte, narazíte na podivného tvora oděného v zeleném, který se toulá, mizí a zase objevuje v těsné blízkosti vody. Jiří Pánek je zkušený téměř sedmdesátiletý herec, který již půl století baví malé i velké svou postavou vodníka, jedné z nejoblíbenějších postav slovanského folkloru. Jeho pověstné bre- ke-ke uslyšíte v pohádkách, objevuje se v básni Vodník a dokonce i v symfonii Antonína Dvořáka.
"Tuto postavu hraji od doby, kdy jsem se učil zacházet s loutkami a marionetami. V té době jsem hrál klauna a také vodníka, ale zůstal jsem hlavně u role vodníka," vysvětluje Jiří Pánek. Vodník se stal zásadním symbolem české kultury, že by se dal postavit na roveň pivu a perníku.
Kampa je pro vodníka místem par excellence
A kde jinde můžeme tuto bytost najít? Zejména v pohádkách a také v některých českých filmech. Vodníka si zahrálo několik českých herců. Vzpomínáte na Miloše Kopeckého, hlavu vltavských vodníků, ve filmu Jak utopit doktora Mráčka? A nebo na proslulé pohádkové vodníky Josefa Dvořáka, který je dovedl k dokonalosti?
Jiřího Pánka nenajdete na Kampě pravidelně. Kromě působení v Praze hraje také kapitána Jacka Sparrowa, mušketýra D'Artagnana nebo třeba patriarchu Čecha v různých městech, například v Českých Budějovicích, Českém Krumlově nebo Telči. Sám však uznává, že ostrov Kampa je možná místem par excellence právě pro slavného vodníka.
"Prostě tady je Vltava a vodník k Vltavě neodmyslitelně patří, stejně jako takzvaný dřevěný Vodník Kabourek mezi mlýnem a restaurací. Ale můj vodník je vidět na Kampě i na jiných místech".
Sochu Vodníka vedle vodního kola Velkopřevorského mlýna, kterou Jiří Pánek zmiňuje, vytvořil v roce 2010 sochař Josef Nálepa, který se zřejmě inspiroval známými ilustracemi Josefa Lady.
Líčení mu trvá 20 minut
Přestože některé exempláře vodníka jsou nechvalně proslulé tím, že nejsou úplně přátelské, a to až do té míry, že dokážou ve vodě utopit i zlobivé děti, Pánek prozrazuje, že jeho ztotožnění s touto postavou má samozřejmě své hranice.
"Vodníkův vztah k dětem musí být takový, aby se ho příliš nebály, a zároveň aby je dokázal pochopit a trochu povzbudit. Vodník musí být přátelský a snad ani není možné, aby s dětmi vycházel špatně".
Ať už s dětmi, nebo s dospělými, pan Vodník je na ostrově Kampa často vidět, jak se s lidmi fotí a odpovídá na četné dotazy. Vysvětluje, že příprava mu zabere asi dvacet minut, a někdy se dokonce nechá nalíčit ve filmových ateliérech na Barrandově.
Jiří Pánek má za sebou jako herec nejen divadelní a loutková představení, ale také několik prací na pohádkách, které byly zfilmovány. Nyní je v důchodu a říká, že spropitné, které dostává za svou postavu vodníka, mu zajišťuje alespoň nějaký příjem navíc. Není to špatné, dodává, když uvážíme, že její vykonávání nevyžaduje žádnou pevnou pracovní dobu, a jak sám říká, kostým vodníka si obléká, jen když se mu opravdu chce.
"Mám přitom pocit, že bavím lidi, možná i jinými postavami, ale tolik o tom nepřemýšlím. Hrát vodníka je mnohem lepší, myslím, že to lidi hodně baví. Nakonec tahle postava přitahuje větší pozornost".
Cizincům vysvětluje, co vodník pro Čechy zamená
Když Pánek mluví o přitahování pozornosti, nemá na mysli jen Čechy, ale také mnoho cizinců, kteří turistickou oblast Kampa navštěvují. Říká, že ačkoli vodník není v jiných částech světa tak populární, není pro něj těžké být vidět a on se snaží přispět k tomu, aby se o něm vědělo.
"K cizincům mám pozitivní a velmi dobrý vztah. Kontakt s nimi mě nutí mluvit alespoň trochu anglicky nebo německy. Na druhou stranu je pravda, že v některých zemích, jako je Anglie, Portugalsko nebo Španělsko, často ani netuší, co to vodník je."
Ačkoli se skutečně nejedná o celosvětově tak známou postavičku, sám Jiří Pánek vysvětluje, že naštěstí je vše o vodníkovi zcela univerzální: je to přece jen tvor, který žije pod vodou. A to je podle něj okamžitě představitelné pro každého.