Čeští vědci odhalují klimatickou historii Sahelu. Lidé žili v Africe i daleko od řek a jezer

Pohoří Šakadúd v centrálním Súdánu. Na fotografii je vidět tábořiště vědecké expedice (úplně vpravo) a zkoumaná archeologická lokalita (vlevo, označeno šipkou)

V extrémně suché oblasti Súdánu objevili čeští vědci zaniklé vodní prameny. Jsou tady i důkazy o lidském osídlení. Oblast přitom leží asi 50 kilometrů východně od Nilu.

Satelitní snímek zkoumané oblasti s vyznačenými archeologickými lokalitami a zdokumentovanými fosilními prameny v pohoří Šakadúd,  Naga a Karkur | Foto: Archeologický ústav AV ČR/Google Earth

Průzkum rekonstruuje klimatické změny ve východním Sahelu během posledních 30 000 let. Poskytuje jedinečné informace o lidských činnostech a vývoji přírody v oblastech vzdálených od tehdejších řek a jezer.

Zhruba před 12 000 byla v oblasti dnešní Sahary rozsáhlá jezera a hustá síť řek. Zhruba před 5000 lety se však začalo klima velmi rychle zhoršovat a krajina se proměnila v poušť a polopoušť, jak ji známe dnes.

Oblast východního Sahelu však nebyla ani před vysušením klimatu příliš pohostinná - byla to savana bez řek a jezer. Otázkou zůstávalo, jak se v tomto prostředí bez stabilních vodních zdrojů mohli trvale sídlit a žít lidé.

„Lidé v Šakadúdu museli mít jiný ekonomický i sociální systém než pravěké komunity vzkvétající poblíž velkých vodních ploch. Zvládli se nějak přizpůsobit měnícím se podmínkám kvůli klimatické změně. A nás zajímá jak,“ přibližuje Ladislav Varadzin z Archeologického ústavu Akademie věd. „Mluvíme o dlouhé době, kdy se Sahara stala savanou a později zase pouští.“

Celkový pohled na sedimenty fosilního prameniště s hojnými pozůstatky lidského osídlení. Prameny zde byly aktivní zhruba před 11 až 5 tisíci lety | Foto: Ladislav Varadzin,  Archeologický ústav AV ČR

Našly se ozdoby ze pštrosích vajec

Jedno z vydatných pramenišť v momentě nálezu | Foto: Ladislav Varadzin,  Archeologický ústav AV ČR

Mezinárodní tým vedený Ladislavem Varadzinem objevil v pohoří Šakadúd v Súdánu desítky lokalit, ve kterých prokázal existenci dřívějších vodních pramenů. „Prameny byly aktivní v časovém intervalu 14 až 5 tisíc let před současností,“ vysvětluje Jan Hošek z České geologické služby, člen týmu a hlavní autor studie.

Sedimenty dávných pramenů obsahují i archeologické artefakty a mikroskopické pozůstatky tehdejší přírody, což poskytuje jedinečné informace. „Nejčastěji jsme nacházeli keramiku, opracované skořápky pštrosích vajec a ozdoby z nich a také velké množství zvířecích kostí a dalšího potravinového odpadu. To vše nám umožňuje poznat způsob života a ekonomické a společenské strategie tehdejších lidí,“ říká Ladislav Varadzin.

Ukázka archeologických nálezů z okolí jednoho z nejvydatnějších pramenišť | Foto: Ladislav Varadzin,  Archeologický ústav AV ČR
Vykopávky na jednom z nejbohatších zaniklých pramenišť | Foto: Ladislav Varadzin,  Archeologický ústav AV ČR

Ukazuje se, že tito lidé byli skutečnými mistry v přizpůsobení se místním podmínkám. „Vše bylo možné jen za podmínek udržování poměrně nízkého počtu obyvatel a nízké složitosti společenského uspořádání, což jim poskytovalo určitou flexibilitu. To ale neznamená, že by jejich kulturní život byl neměnný. Právě naopak, v místních unikátně zachovaných a nesmírně dlouhodobých záznamech sledujeme několik radikálních změn kulturních forem,“ dodává Ladislav Varadzin.

Výsledky výzkumu jsou průlomové, protože jako první předkládají kontinuální klimatickou historii ve východním Sahelu, který patří k ekologicky nejkřehčím částem světa. Studie je jedním z výstupů Projektu Šakadúd, který podpořila Akademie věd ČR prémií Lumina quaeruntur (určena k ocenění význačných perspektivních výzkumných pracovníků při zakládání nových vědeckých týmů na pracovištích AV ČR).

Doklady o tom,  že v pohoří Šakadúd kdysi vyvěraly desítky pramenů,  poskytují hojné pozůstatky sedimentů zachovávaných na skalních stěnách | Foto: Jiří Hošek,  Archeologický ústav AV ČR
4
16.37073373585491
33.60300275838745
default
16.37073373585491
33.60300275838745
Autor: Zdeňka Kuchyňová | Zdroj: Rozhovor Akademie věd ČR
klíčové slovo:
spustit audio