Novinář Brezina prohrál soud s premiérem Zemanem

Ivan Brezina, foto CTK

Po dvouletém soudním sporu se nakonec premiér Miloš Zeman nemusí novináři Ivanu Brezinovi omluvit ani mu zaplatit třistatisícové odškodné za to, že ho obvinil z korupce. Pražský vrchní soud ve čtvrtek toto rozhodnutí soudu prvního stupně zrušil, a naopak Brezinovi uložil, aby Zemanovi zaplatil náklady řízení ve výši zhruba 20.000 korun. Proti rozsudku není možné odvolání. Dále informuje Vilém Faltýnek. Dále informuje Vilém Faltýnek.

Ivan Brezina,  foto CTK
Zeman v červnu 1999 novinářům jmenoval Brezinu jako příklad zkorumpovaného novináře. S odvoláním na tehdejšího generálního ředitele energetické společnosti ČEZ Milana Černého uvedl, že měl Brezina s touto společností důvěrnou smlouvu. Brezina ve svých článcích v tisku obhajoval jadernou energetiku. Nikdy se však neprokázalo, že by tak psal na základě smlouvy s ČEZ, nebo že by za to od této společnosti bral honorář. Již v roce 1999 se Brezina odvolal k etické komisi Syndikátu novinářů české republiky. Ta potvrdila podle její předsedkyně Barbory Osvaldové, že se Brezina proti etickému kodexu novinářů neprovinil.

"Komise se seznámila se všemi podklady a vydala prostřednictvím ČTK následující prohlášení: Etická komise při Syndikátu novinářů se na základě zjištěných skutečností, mj. na základě vyjádření elektrárenské společnosti ČEZ, že Ivan Brezina nemá a nikdy neměl smlouvu s ČEZ, ani nikdy nepracoval pro její objednávku, konstatuje, že obvinění Ivana Breziny z korupce bylo nepodložené. Ivan Brezina se nikdy proti obecně platným etickým normám neprovinil."

Vrchní soud ve čtvrtek ovšem dospěl k závěru, že Zeman pouze "pravdivě" opakoval to, co se dověděl od Černého, a že jeho závěry byly oprávněné. Generální ředitel ČEZ byl podle mínění soudu "relevantním zdrojem". Odpovědný je podle soudu ten, kdo Zemana nesprávně informoval. K tomu Osvaldová říká:

"Když někdo něco řekne a vy ho citujete, a uvedete, že to je citát, tak samozřejmě nemůžete odpovídat za to, co ten dotyčný řekl."

Proti rozsudku sice není možné odvolání, žalobce však může podat, liší-li se rozhodnutí soudů prvního a druhé stupně, dovolání k Nejvyššímu soudu do dvou měsíců od doručení rozsudku. Brezina po skončení líčení novinářům řekl, že dovolání rozhodně podá.