Novináři získali ceny za popularizaci historického dědictví
Za práci, věnovanou péči o památky, byli v minulých dnech odměněni také novináři. I tomuto slavnostnímu udílení cen soutěže nazvané "Média na pomoc památkám", kterou pořádala nadace Pro Bohemia a Syndikát novinářů České republiky pod záštitou předsedy Senátu Petra Pitharta, a jež se uskutečnilo v historickém Rytířském sále Valdštejnského paláce - sídla horní komory českého parlamentu, byla přítomna Evelina Himalová.
V kategorii tisku první cenu obdržel Patrik Biskup z deníku Právo. S rozhlasovým pořadem zvítězil Ondřej Vaculík z plzeňského Českého rozhlasu. Nejúspěšnějším snímkem na obrazovce byl dokument Josefa Platze a Tomáše Petráně "Týnské varhany pro Českou televizi", a za publicistiku převzal cenu Miloš Šenkýř z brněnského deníku Rovnost.
Uděleny byly samozřejmě i druhé a třetí ceny a mimořádná uznání; to si například odnesli Aleš Ulm a Marek Eben za seriál "O poklad Anežky České". Porotci letos kladli důraz také na práce, související s aktuálním vlivem nějaké události na památky. Proto jednu z druhých cen získala Magdalena Váňová z Hospodářských novin. Její zpravodajství o památkách postižených povodní, bylo podle výkonné tajemnice sdružení Pro Bohemia Naděždy Kalousové nejlepším z českých deníků. Pozornost věnovali hodnotitelé rovněž regionálním a internetovým médiím, letos ještě shrnutým v kategorii publicistiky, napřesrok budou už mít internetové články svou vlastní.
Jedno z významných ocenění bylo uděleno také Libuši Hubičkové za redigování časopisu "Dědictví Koruny České", který vychází jako čtvrtletník už třináctý rok. Krátce po listopadové revoluci ho začala vydávat tehdy nově vzniklá Nezávislá památková unie. Časopis, jak celkem logicky z názvu vyplývá, se zabývá památkami, a hlavně, což i v rozhovoru pro Radio Praha zdůraznila Libuše Hubičková, jejich osudem....
"Chceme vždycky do toho dostat takovou vývojovou křivku, tzn. jaké byly, jaké jsou dnes, a jaké budou napříště památky stavební, přírodní, kulturní, tedy i památky ve smyslu folklóru, ve smyslu českého jazyka, protože se domníváme, že dědictví Koruny České nejsou jenom staré domy, staré zámky, staré stromy nebo řeky, ale i způsob života, řeč, kostýmy. Prostě dědictví Koruny České je všechno, co nás obklopuje, a my se snažíme zmapovat taková citlivá místa, a zjistit u těchto citlivých míst jejich curriculum vitae."
Časopis "Dědictví Koruny České" prý například nedávno inicioval spolu se Společností pro zachování Babiččina údolí, která sídlí v České Skalici, jednu velmi závažnou akci. Hubičková upřesňuje...
"Jedná se o to, že Babiččino údolí, chráněná krajinná oblast včetně několika národních kulturních památek - celkem šest nemovitostí je ve hře, bylo po roce 1990 prodáno různým akciovým společnostem, které si je potom prodávaly s vlastním ziskem, s profitem, jedna druhé atd. Dnešní stav je ten, že se nikdo z těch akciových společností o to Babiččino údolí nestará, památka je v zoufalém, dezolátním stavu, a posláním nás, lidí, kteří nejsou lhostejní ke kulturním památkám, je, aby se tento devastační proces zastavil. Takže my jsme iniciovali setkání v České Skalici, kam byli pozváni kromě zástupců sdělovacích prostředků také zástupci ministerstva kultury, památkáři regionální, památkáři celostátní, a lidé, kteří se jakýmkoli způsobem o tuto památku zajímají, abychom tam prodebatovali ožehavou otázku: Co s Babiččiným údolím dělat? Protože - a teď dělám veliký vykřičník - první cena, za kterou bylo prodáno, byla 250 000 korun, a cena, za kterou ji dnešní poslední majitel nabízí, je 1,600.000 amerických dolarů /!/; takto to vypadá. Takže my jsme se snažili přimět ministerstvo kultury a památkáře k tomu, aby se tímto problémem zabývali, a naše setkání mělo jeden veliký úspěch: Ministerstvo kultury se rozhodlo, že ty nemovitosti odkoupí, samozřejmě za jinou cenu, cenu, kterou určí odhadce, a že je zrenovuje, a že Babiččino údolí bude zase sloužit českému národu, českému lidu, a odkazu naší velké spisovatelky Boženy Němcové. V případě, že by neuspělo při zpětném odkoupení té národní kulturní památky, že bude jednat s tím 'šíleným' vlastníkem současným o vyvlastnění. Takže to považuji za veliký úspěch našeho malého skromného časopisu."