O budoucnosti paláce Lucerna rozhodne soud

Lucerna

Již roky na pražském Václavském náměstí chátrá secesní palác Lucerna. Rozvoji brání mnohaleté soudní spory kolem jeho vlastnictví. Další soudní pře se odehraje na podzim, kdy se bude rozhodovat o tom, zda s Lucernou bude moci nakládat švagrová bývalého prezidenta Dagmar Havlová, která má s palácem velké plány. Jaké, to uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Lucerna je památkově chráněným unikátem, jednou z prvních železobetonových staveb v Praze. Již od začátku tu bylo kino, restaurace a zábavné prostory. Do paláce, zejména jeho Velkého sálu, který leží pod zemí, si našla cestu řada pěvců jako byli Mireille Mathieu, Gilbert Bécaud, Tina Turner, Ray Charles či Louis Armstrong. Grafickou školu zde měl Max Švabinský, působil tu Karel Hašler a Voskovec s Werichem.

Zakladatelem a stavebníkem Lucerny byl dědeček bývalého prezidenta Václav Havel, jehož socha se po letech do paláce opět vrátila. Samotné jméno Lucerna vzniklo vlastně náhodou, jak vzpomíná Dagmar Havlová, která dnes polovinu Lucerny vlastní.

"Dědeček si dal za cíl postavit něco na závěr své podnikatelské éry, postavil v Praze několik činžovních domů, a vybudovat Lucernu. Když přišel domů a přinesl první plány fasády do Vodičkovy ulice, tak babička řekla: to vypadá jako lucerna. A dědeček na to řekl: dobré jméno pro budovu."

Lucerna se jeho vnukům Ivanovi a tehdejšímu prezidentovi Václavovi vrátila v restituci v 90. letech. Ivan Havel převedl svoji polovinu paláce na manželku Dagmar. Mezi vlastníky se však rozhořely spory, které skončily tím, že Václav Havel prodal svoji polovinu firmě Chemapol.

Václav Havel
"V roce 1999 jsem Lucernu koupila od společnosti Chemapol Group a v roce 2000 byl podaný návrh na konkurs této společnosti. Konkursní správce tuto smlouvu zpochybnil a zahrnul polovinu Lucerny do konkursní podstaty. Já jsem žalobu podala v roce 2001, aby soud rozhodl, zda je zahrnutí do konkursní podstaty oprávněné a budoucí týden roku 2004 je nařízené první jednání v této věci."

Konkursní správce Pavel Plch v roce 2001 tvrdil, že Havlová získala Lucernu za velmi výhodnou cenu a že tato transakce měla vliv na krach Chemapolu. Zahrnul proto polovinu paláce zpět do majetku konkurzu. Dagmar Havlová musela nedávno čelit i obvinění, že odmítla spolupracovat se správcem konkurzní podstaty. Soud však rozhodl, že se trestného činu nedopustila. Pokud se nyní potvrdí, že je majitelkou celého paláce, hodlá přikročit k rekonstrukci. Jak uvedl Vratislav Kopačka ze společnosti Lucerna, částka půjde do stamilionů.

"Ten projekt, co se týče stavebních úprav počítá s částkou 750 milionů korun. Tato částka bude pokryta z úvěru."

Lucerna by měla v horních poschodích doznat značných změn, ale v pasáži a prostorech, na které jsou lidé zvyklí, by to měla být jen technická vylepšení. Prioritou je například vzduchotechnika ve Velkém sále, který byl dosud špatně odvětrávaný a lidé trpěli obrovským vedrem. Novinkou mají být zpřístupněné členité terasy, o kterých většina Pražanů ani netuší, že je Lucerna má. Jak uvedla Dagmar Havlová, mimo jiné tu má vzniknout galerie.