O čem psaly Americké listy

americke-listy1.jpg
0:00
/
0:00

I v dnešním vysílání Vám nabídneme alespoň krátký pohled na stránky tisku. Krajanská periodika pravidelně pročítá Milena Štráfeldová:

Americké listy, které v New Yorku vydává Petr Bísek, informují například o úspěšné cestě Miroslava Donutila do Spojených států. Herec pražského Národního divadla bavil svými historkami české a slovenské krajany v Chicagu, Bostonu, New Yorku i New Jersey. Se svými pořady už projel Severní Ameriku "křížem krážem", včetně Kanady, západního pobřeží i Havaje. "Jsem tady už asi popatnácté, ale vždy tu mám výbornou zkušenost," uvedl známý herec a slíbil, že pokud bude mít čas, chuť i zdraví, vypraví se do USA znovu.

Americké listy přetiskují zamyšlení s názvem Kdo zastaví Václava Klause?, které v Literárním novinách publikoval politolog Jiří Pehe. Ve svém článku Pehe zdůrazňuje roli médií, která by se měla umět rozpínavé hlavě státu postavit. "V příštích letech bude nesmírně důležité, aby existovaly sdělovací prostředky, které budou skutečně nezávislé a nenechají se zahnat do defenzívy ani pod spojenou těžkou palbou Hradu, vlády i parlamentu, v nichž bude nejspíše dominovat ODS. Pokud by Klaus a jeho spojenci ovládli z větší míry nejen politický, ale i občansko-veřejný prostor, je pravděpodobné, že česká demokracie bude mít před sebou těžké časy," uzavírá Jiří Pehe.

Periodikum přináší i profil biochemika Rudolfa Vrby, který emigroval z Československa koncem 50. let a jako výzkumný pracovník a vysokoškolský učitel působil v Izraeli, Anglii, Spojených státech a Kanadě. Ve více než 50 vědeckých publikacích se věnoval cukrovce, rakovině, chemii mozku a podobně, na základě svých vlastních zkušeností z nacistických táborů v Majdanku a Osvětimi napsal ale i několik historických studií o holocaustu.